Otakar Kořínek: Sedem rokov v centre moci

Slovenský spisovateľ, prekladateľ, novinár, cestovateľ a pôvodne právnik má za sebou bohaté skúsenosti a zážitky, ktoré publicisticky zúročil aj vo svojich cestopisných reportážach. Časť jeho dávnejšie vydanej knihy s názvom Wahington – sedem rokov v centre moci o autorovom pôsobení v USA budeme v Národných novinách publikovať na pokračovanie od budúceho týždňa. Na úvod sme mu položili niekoľko otázok.

Ako sa začalo vaša profesionálne pôsobenie v Spojených štátoch amerických?

Odchádzal som v roku 1992 ako generálny konzul ešte vtedajšej ČSFR v Los Angeles. Nový generálny konzulát som mal vlastne založiť a tiež rozbehnúť jeho činnosť. Vláda však rozhodla, že vzhľadom na nadchádzajúce rozdelenie štátu sa tento konzulát nebude zakladať. Pred rozdelením federácie som mal odísť ako konzul do Londýna, ale dostal som ponuku od novovytvorenej Tlačovej agentúry SR robiť zahraničného spravodajcu, lebo TASR v tom čase zakladal vlastnú sieť zahraničných spravodajcov.

Vznikla teda samostatná Slovenská republika a vy ste boli v USA spravodajca nového štátu na mape sveta. Čo s tým súviselo?

Mojou povinnosťou bolo sledovať americkú politiku, chodiť na tlačové konferencie do Bieleho domu, na Ministerstvo zahraničných vecí a inde, na rozličné akcie a podávať o tom správy. Tiež som musel spravodajsky pokrývať návštevy slovenských predstaviteľov v USA, informovať o krajanskom hnutí a o tom, čo sa v amerických médiách píše o našej novej republike. Slovensko v tom čase z rozličných príčin nemalo dobré meno – existovali sily, ktoré ho spájali s prvým Slovenským štátom, kauza Gabčíkovo a viaceré iné – takže aj tieto otázky som na príslušných fórach vysvetľoval. Navyše som bol dlhý čas jediným slovenským novinárom v USA, takže pocit zodpovednosti bol značný. Občas, skôr medzi bežnými Američanmi, sa vyskytovali otázky, či je vôbec u nás dajaká civilizácia, kde to Slovensko je a, napríklad, či sa u nás na uliciach strieľa. Na to som s chuťou odpovedal, že v tomto smere my za Američanmi výrazne zaostávame.

Ako sa buduje spravodajský punkt, teda bod či post v zahraničí?

Treba najskôr prenajať byt, kúpiť auto, nakúpiť všetko potrebné vybavenie. To je však to jednoduchšie. Bolo treba získavať kontakty, zabehnúť sa v americkom spravodajskom živote, kde platia pomerne prísne pravidlá, vedieť, kam sa v tom-ktorom prípade obrátiť. Bolo to zaujímavé, namáhavé, ale skúsenosť to bola na nezaplatenie. Viac sa o tom vaši čitatelia dozvedia v seriáli, ktorý budete na portáli Národné Noviny postupne zverejňovať. Hoci od doby, kedy moje texty vznikali, ubehlo dosť veľa rokov, verím, že pripomenutie si rôznych udalostí bude pre vašich čitateľov zaujímavé.

(rkh)

Foto: Roman Kaliský-Hronský pre NN