Otvorením mestských brán začala v Bratislave letná turistická sezóna

Symbolickým odpečatením a otvorením mestských brán v Bratislave sa v sobotu  oficiálne začala letná turistická sezóna.

Zhruba od 13. storočia si Bratislavčania na sv. Juraja (24.4.) volili richtára a konšelov, ktorí ich zastupovali a spracovali veci v prospech obyvateľov a mesta. Začiatkom decembra 1291, presne pred 727 rokmi, kráľ Ondrej III. dal Bratislave privilégiá slobodného kráľovského mesta, aby sa pozviechalo z nekonečných vojen, ktoré viedli Česi s Rakúšanmi.

Od tej doby si Prešporáci volia svojho richtára.  Na pamiatku tejto udalosti mesto Bratislava otvára svoje brány všetkým Bratislavčanom a návštevníkom, aby sa zabavili,“ priblížil primátor Bratislavy pre TASR.

Počas sobotného programu podujatia Bratislavské mestské dni (20.4.-22.4.) sa mohla verejnosť osobne stretnúť s predstaviteľmi mesta v Primaciálnom paláci. V historickej budove môže verejnosť navštíviť kancelárie primátora a jeho námestníkov, ale aj viaceré miesta, ktoré bežne prístupné nie sú. „Otvorené dvere budú aj v mestských múzeách, galériách, zoo a ďalších mestských organizáciách,“ priblížil Nesrovnal s tým, že pre záujemcov je k dispozícii okolo sto podujatí.

Tohtoročnými novinkami sú mestské trhy na Primaciálnom námestí či program pre deti na Tyršovom nábreží. Bezplatné vstupy má mať verejnosť do viacerých mestských múzeí a galérií.

Kompletný program Bratislavských mestských dní je zverejnený na webovej stránke hlavného mesta.