Ovčáček vracia ríši úder. Európsku úniu nazval protektorátom

Hovorca českého prezidenta v reakcii na rozhodutie Európskej únie zakázať obľúbený destilát Čechov a Slovákov – tzv. tuzemský rum, prirovnal euroblok k nacistickej ríši. Európsky úrad pre bezpčnosť potravín (EFSA) prišiel na to, že tento druh alkoholu obsahuje vonný éter, ktorý môže spôsobovať rakovinu.

“Ríša sa rozhoda, že sa v protektoráte nebude piť tuzemák. A basta,” zverenil na svojom facebookovom profile Jiří Ovčáček.

V augustovej správe úradu EFSA sa píše, že tradičná aróma tuzemáku je rakovinotvorná. Konkrétne má ísť o kyselinu mravčiu. Výkonný riaditeľ Únie výrobcov a dovozcov liehovín Českej republiky Jaroslav Burkar však uviedol, že táto aróma sa v tuzemskom rume nachádza len vo veľmi malom množstve. “Vnímame to ako riziko, ktoré by mohlo narušiť tradíciu českých alkoholových nápojov siahajúcu až do devätnásteho storočia,” dodal šéf únie.

Spravodajská agentúra Reuters v tejto súvislosti požiadala o stanovisko českého hovorcu, aby sa k uvedenému výroku bližšie vyjadril. Ovčáček vysvetlil, že jeho slová sú oprávnené, pretože takýto krok Európskej únie poškodzuje jej samotnú povesť.

“Ukazuje to na absolútnu neschopnosť Európskej komisie,” odkázal hovorca cez agentúru.

Reuters vo svojom článku upozornila aj na špecificky českú problematiku názvoslovia týkajúcej sa tuzemáku. Ten sa totiž podľa Bruselu nemôže nazývať rumom, pretože sa nevyrába z cukrovej trstiny. Z toho dôvodu toto názvoslovie po roku 2003 zmizlo z etikiet, ktoré destilát označovali.

Český minister pôdohospodárstva Marian Jurečka vyhlásil, že ohľadne zákazu bude Praha žiadať výnimku. Zákaz by totiž mal za následok zmenu zloženia tohto obľúbeného alkoholu. Česká vláda chce podľa ministra o probléme s Európskou komisiou aj Európskym úradom pre bezpečnosť potravín rokovať. Ako dodal, tuzemský rum je tradičný alkohol, ktorý sa používa aj na pečenie.

Smernicu upozorňujúcu na aromatickú látku obdržali aj naše úrady a hygienici potvrdili jej nebezpečnosť.

“Rumový éter je komplexná zmes prchavých látok, ktoré boli v rámci hodnotenia bezpečnosti rozdelené do 12 príbuzných skupín. V prípade niektorých skupín boli vyjadrené obavy z ich toxikologickej bezpečnosti,” uviedla Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Spresnila však, že k tejto problematike budú prebiehať odborné diskusie expertov členských krajín EÚ, na základe ktorých sa rozhodne, ako sa bude v danej problematike ďalej postupovať.

Foto zdroj: http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&c=A150810_101216_domaci_jw&foto=KHA5d2dd9_140042_9898024.jpg

(tom)