Peter Pellegrini predstavil programové vyhlásenie vlády Národnej rade SR a požiadal ju o dôveru

Novovymenovaná vláda Petra Pellegriniho schválila vo štvrtok svoje programové vyhlásenie, ktoré pokračuje v programe doterajšej vlády. Na druhý deň ráno nový premiér na pôde Národnej rady SR  predstavil programové vyhlásenie a požiadal parlament o dôveru.

Medzitým si Peter Pellegrini vo štvrtok na jeden deň „odskočil“ na samit Európskej rady v Bruseli.  Zúčastnil sa iba na prvej časti dvojdňového rokovania a večer sa vrátil domov. Zatiaľ ho v Bruseli zastupoval český premiér v demisii Andrej Babiš a na summite eurozóny rakúsky kancelár Sebastian Kurtz.

Nová vláda v úvode svojho programového vyhlásenia zaujala postoj k aktuálnej spoločenskej a politickej situácii a naznačila východiská. Chce sa viac venovať životnej realite ľudí, mieni spájať, a nie polarizovať spoločnosť. Premiér požiadal verejnosť, aby rešpektovala, že je „kópiou“ programového vyhlásenia predošlej vlády. Poukázal na to, že by bolo zbytočne strácať čas aktualizovaním pasáží, ktoré sú už splnené, alebo neaktuálne. Podčiarkol, že vláda má začať pracovať, pretože tri týždne bolo Slovensko „mierne paralyzované.“

Prezident Andrej Kiska prijal vo svojom úrade aj Luciu Žitňanskú. Poťažkal si, že dôvera v justíciu je na veľmi nízkej úrovni. Vyjadril však nádej, že nový minister bude pokračovať v návrate dôvery ľudí v justíciu a spravodlivosť.

Mierne prekvapili organizátori protestných akcií „Za slušné Slovensko“, ktorí oznámili, že v piatok sa zhromaždenie v Bratislave nebude konať. Zdôvodnili to vymenovaním novej vlády. Prízvukovali, že od začiatku reprezentovali občiansky hlas a sú hrdí na to, čo dosiahli. Teraz sa dostali do bodu, kedy vidia, že nasledujúce kroky spoločnosť delia a rozlišujú, že niektoré  kroky sa majú diať na ulici, ale sú aj kroky, ktoré sa majú diať v parlamente.

Pritom prízvukovali, že nikam neodchádzajú a budú pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená ihneď ich realizovať. Tvrdia, že vládna strana doteraz urobila iba absolútne minimum. Prisľúbili, že budú vyvíjať rôzne formy občianskeho tlaku na to, aby bola vyšetrená dvojnásobná vražda.

Ani opozícia nikam neodchádza, naopak Igor Matovič a spol. prichádzajú stále s novými návrhmi, ako povaliť súčasnú vládu. Na tlačovej konferencii spolu uviedli, že nová vláda na „grilovaní“ v parlamente dôveru opozície nezíska: „Vláda, ktorú na príkaz Roberta Fica zostavil Peter Pellegrini, nebude mať v parlamente dôveru hnutia OĽaNO a neposunie Slovensko dopredu,” podčiarkli.

Uviedli, že výmena Roberta Kaliňáka za Tomáša Druckera nezabezpečí nezávislé vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy a káuz spájaných so stranou Smer. Trvali na tom, že v rezorte vnútra treba urobiť zásadné zmeny aj personálne výmeny, a to isté aj v Policajnom zbore. Zdôraznili, že OĽaNO prekážajú v novej vláde viaceré nominácie a najmä všetci ministri, ktorých zdedila po Ficovej vláde. Podčiarkli, že Slovensko potrebuje predčasné voľby.

V piatok o 9. hodine sa v parlamente začali debaty o vyslovení dôvery vláde Petra Pallegriniho. Nasleduje ďalšia časť politického divadla. Nová vláda získa dôveru, pretože opozícia nemá dostatok hlasov, aby ju potopila. Protesty v uliciach budú sporadicky pokračovať. Členovia  vládneho kabinetu sa pokúšajú vyhovieť niektorým kategóriám, ktoré neboli spokojné s predošlou vládou. Prisľúbili, že zvýšia platy učiteľom. Nová vláda mieni vydržať do konca volebného obdobia, opozícia však iste neprestane s pokusmi za každú cenu povaliť aj túto vládu. Skrátka pokračuje normálny koalično-opozičný politický život. Na nedostatok nových politických hier sa teda nemôžeme sťažovať…

(pal)

Foto: http://www.vlada.gov.sk/fotogaleria/?album=2261