Poľskí ministri, ktorí boli kritickí voči Bruselu, skončili

Na návrh nového premiéra Mateusza Morawieckého odvolal poľský prezident viacerých členov jeho vlády, ktorí mali ostré spory z opozíciou a inštitúciami Európskej únie. Personálne zemetrasenie v poľskej vláde sa týka ministrov zahraničných vecí, obrany, zdravotníctva, životného prostredia a infraštruktúry.

Predovšetkým Witold Waszczykowski vo funkcii ministra zahraničných vecí bol v ostrom konflikte s oficiálnou politikou Bruselu, predovšetkým v utečeneckej otázke. Na jeho miesto príde doterajší námestník Jacek Czaputowicz.

Doterajšieho ministra obrany Antoniho Macierewicza nahradí minister vnútra Mariusz Blaszczak, ktorý je však rovnako silným kritikom politiky Európskej únie. V decembri sa napríklad vyjadril, že systém premiestňovania utečencov je nefunkčný a z dôvodu prítomnosti teroristov medzi migrantmi predstavuje hrozbu pre bezpečnosť štátu.

Macierewicz pred dvoma rokmi inicioval, aby Poľsko obnovilo vyšetrovanie leteckej havárie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczynski. V apríli minulého roku dospela druhá poľská vyšetrovacia komisia k záveru, že príčinou leteckého nešťastia bol výbuch na palube lietadla.

Poľský prezident Andrzej Duda vyjadril nádej, že výmena ministrov prispeje k väčšej efektivite vlády vo Varšave.

„Gratulujem premiérovi predovšetkým k odvahe a schopnosti presadiť personálne a organizačné zmeny,“ vyhlásila hlava štátu. Prezident Duda bol ako hlavný veliteľ ozbrojených síl v otvorenom spore s už odvolaným ministrom obrany.

„Naša vláda nie je proti nikomu, ale je vládou pre nové a stále lepšie Poľsko. Nechceme byť vládou dogmatickou, doktrinárskou, vládou krajností, socializmu či neoliberalizmu. Chceme byť vládou, ktorá spája ekonomiku so spoločnosťou a európsky rozmer s rozmerom poľským,“ uviedol pri tejto príležitosti premiér Morawiecki.

Podľa analytikov stojí za zmenami súčasný šéf euroskeptickej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) a zároveň bývalý premiér Jaroslaw Kaczynski. Zmeny na vládnej úrovni možno spájať aj s kampaňou Bruselu proti naším severným susedom.

Foto zdroj: http://www.thenews.pl/1/9/Artykul/343457,Poland-appoints-new-ministers-in-sweeping-Cabinet-reshuffle

(tom)