Poľskí ministri, ktorí boli kritickí voči Bruselu, skončili

Poľskí ministri, ktorí boli kritickí voči Bruselu, skončili

Na návrh nového premiéra Mateusza Morawieckého odvolal poľský prezident viacerých členov jeho vlády, ktorí mali ostré spory z opozíciou a inštitúciami Európskej únie. Personálne zemetrasenie v poľskej vláde sa týka ministrov zahraničných vecí, obrany, zdravotníctva, životného prostredia a infraštruktúry.

Predovšetkým Witold Waszczykowski vo funkcii ministra zahraničných vecí bol v ostrom konflikte s oficiálnou politikou Bruselu, predovšetkým v utečeneckej otázke. Na jeho miesto príde doterajší námestník Jacek Czaputowicz.

Doterajšieho ministra obrany Antoniho Macierewicza nahradí minister vnútra Mariusz Blaszczak, ktorý je však rovnako silným kritikom politiky Európskej únie. V decembri sa napríklad vyjadril, že systém premiestňovania utečencov je nefunkčný a z dôvodu prítomnosti teroristov medzi migrantmi predstavuje hrozbu pre bezpečnosť štátu.

Macierewicz pred dvoma rokmi inicioval, aby Poľsko obnovilo vyšetrovanie leteckej havárie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczynski. V apríli minulého roku dospela druhá poľská vyšetrovacia komisia k záveru, že príčinou leteckého nešťastia bol výbuch na palube lietadla.

Poľský prezident Andrzej Duda vyjadril nádej, že výmena ministrov prispeje k väčšej efektivite vlády vo Varšave.

„Gratulujem premiérovi predovšetkým k odvahe a schopnosti presadiť personálne a organizačné zmeny,“ vyhlásila hlava štátu. Prezident Duda bol ako hlavný veliteľ ozbrojených síl v otvorenom spore s už odvolaným ministrom obrany.

„Naša vláda nie je proti nikomu, ale je vládou pre nové a stále lepšie Poľsko. Nechceme byť vládou dogmatickou, doktrinárskou, vládou krajností, socializmu či neoliberalizmu. Chceme byť vládou, ktorá spája ekonomiku so spoločnosťou a európsky rozmer s rozmerom poľským,“ uviedol pri tejto príležitosti premiér Morawiecki.

Podľa analytikov stojí za zmenami súčasný šéf euroskeptickej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) a zároveň bývalý premiér Jaroslaw Kaczynski. Zmeny na vládnej úrovni možno spájať aj s kampaňou Bruselu proti naším severným susedom.

Foto zdroj: http://www.thenews.pl/1/9/Artykul/343457,Poland-appoints-new-ministers-in-sweeping-Cabinet-reshuffle

(tom)