Pozor na falošné lieky pri nákupe cez internet
Kultúra, Správy, Z domova

Pozor na falošné lieky pri nákupe cez internet

Nakupujete lieky cez internet? Môžete tak prísť nielen o veľa peňazí, ale aj o zdravie a dokonca aj o život. Nedávne štúdie ukazujú, že takmer polovica z liekov, ktoré kupujeme cez internet, je falošných. Podľa Interpolu každý rok v dôsledku užívania falošných liekov zomiera na svete okolo milión ľudí.

Približne polovica liekov predávaných cez internet môžu byť falzifikáty. Netýka sa to len výživových doplnkov, ale aj život zachraňujúcich liekov. Falšovatelia používajú mierne legislatívne postihy, ktoré za falšovanie liekov a ich predaj momentálne hrozia. Svetlom v tuneli sú ustanovenia smernice EÚ proti falšovaniu liekov, ktoré však budú realizované najneskôr do roku 2019.

Zatiaľ však by spotrebitelia mali byť enormne opatrní. Odhaduje sa totiž , že každý stý liek predaný na internete je falošný. V globálnom meradle čierny trh s falšovanými liekmi dosahuje 200 miliárd dolárov. Údaje Interpolu ukazujú, že každý rok jeden milión ľudí zomrie kvôli užívaniu falšovaných liekov. Tento problém stále viac ovplyvňuje nielen ľudí v Ázii a Afrike, ale aj v európskych krajinách. Na našom kontinente sú najviac falšované lieky na potenciu, chudnutie a anabolické steroidy. Stále častejšie, z dôvodu vysokej ceny, sú falšované aj cytostatiká, používané pri liečbe rakoviny.

Falšované lieky môžu byť veľmi nebezpečné. Zvyčajne obsahujú menšie množstvo účinnej látky, prípadne ju neobsahujú vôbec. Potom jednoducho nefungujú. Môžu tiež obsahovať škodlivé látky. Každá z týchto možností môže spôsobiť smrť. Zvlášť, ak je niekto vážne chorý a na lieky odkázaný. V mnohých prípadoch falzifikáty obsahujú mletú kriedu alebo vypršala ich exspirácia. Voľným okom ich však nemožno odlíšiť od skutočných liekov. Často sú falošné hologramy na obale lepšie ako originál.

Čo teda môžeme robiť ako spotrebitelia? Po prvé, kupovať lieky iba cez legálne distribučné siete. To nám dáva 99 percentnú istotu, že sú pravé. Ak sa rozhodnete nakupovať on-line, tiež si vyberte osvedčenú stránku. Určite by vás mali znepokojiť reklamy sľubujúce „okamžitý efekt“ alebo príliš nízke ceny liekov.

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/407596/holandsko-chce-ziskat-agenturu-eu-pre-lieky-zatial-sidli-v-londyne/

(bre)

2. augusta 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt