Práca v zahraničí – dve strany jednej mince

Snaha robiť prácu „vonku“ nie je fenomén, ktorý by sme u nás poznali iba z posledných rokov. V inej forme existovala aj pred novembrom 1989, keď sa k práci v zahraničí dostávali prevažne kvalifikovaní odborníci.

Toto riešenie poskytovalo jedinečnú možnosť zarobiť za relatívne krátke obdobie také sumy vo valutách, ktoré po prinesení do našej krajiny predstavovali značnú kúpnu silu. V súčasnosti sú tieto možnosti oveľa väčšie a pre mnohých sa práca v zahraničí na akomkoľvek pracovnom poste stáva synonymom úspešnosti. Niet dôvodu posudzovať tieto aktivity negatívne.

Hoci naši občania neraz pracujú za polovičný plat ako domáci, ešte stále je pre našinca výhodné predávať svoju pracovnú silu v zahraničí a nadobudnutý príjem zužitkovať u nás. Je to dané objektívnymi zákonitosťami trhu. Existuje len veľmi málo vecí, ktoré majú svetovú cenu. Je to napríklad ropa či iné základné surovinové komodity.

Iba ťažko sa dá však hovoriť o svetovej cene televízorov, automobilov či ošatenia a už vôbec nie o svetovej cene práce. Tú totiž neurčujú ceny na iných trhoch, najmä, keď tieto trhy medzi sebou málo komunikujú. Inou kapitolou je, že naši, neraz vysokoškolsky kvalifikovaní odborníci, neváhajú prijať aj prácu, ktorá vôbec nezodpovedá ich odbornosti, schopnostiam a spoločenskému postaveniu.

Neexistuje presná štatistika, koľko našich občanov pracuje v zahraničí načierno. Podľa pracovníkov úradov práce je ich niekoľko tisíc. Pritom neraz sa za sprostredkovateľskou firmou skrýva celkom obyčajný podvod. Robiť bez pracovného povolenia je riskantné. Doteraz pre nás nie je zamestnávanie sa našich občanov v cudzine nebol problém, z ktorého by sme si museli robiť ťažkú hlavu.

Teraz sa však ukazuje, že najmä špičkoví kvalifikovaní odborníci začínajú chýbať na domácom trhu a priemysel začína bubnovať na poplach. Vláda pripravila niekoľko projektov, ako „prilákať“ našincov späť zo sveta, nebude to však jednoduché a bezproblémové.  Otázka odchodu špičkových odborníkov iba preto, že doma je ich ohodnotenie nedôstojné, je však kapitolou celkom inou.

(ebu)

http://praca.slovenskainzercia.sk/praca-zahranici/inzerat/2193009-praca-holandsko-zvarac-mig-mag-ponuka-cudzina/