Predseda rakúskych euroskeptikov má záujem o užšiu spoluprácu s Vyšehradskou štvorkou

Predseda rakúskych euroskeptikov má záujem o užšiu spoluprácu s Vyšehradskou štvorkou

Predseda euroskeptickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) sa vo svojom najnovšom rozhovore vyjadril o možnej koalícii s konzervatívnou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP), ale aj o mýtoch o jeho politickom zoskupení, ktoré médiá hlavného prúdu neustále opakujú.

Líder antimigračnej a euroskeptickej (FPÖ) Heinz-Christian Strache v rozhovore pre spravodajský portál Sputnik zdôraznil, že jeho strana je proti akémukoľvek extrémizmu, dodržiava demokratické hodnoty a nemá nič spoločné s nálepkami, ktorými ich označujú médiá.

“Sme demokratickou a politickou silou, v rámci politického spektra sa pohybujeme od stredu do prava, sme demokratickou stranou a skutočnou stranou slobody. Tento fakt bol uznaný aj počas volieb. My nie sme extrémnou pravicou a sme proti akémukoľvek druhu extrémizmu, antisemitizmu. Zaoberáme sa témami, ktoré sú dôležité pre našich obyvateľov,” zdôraznil v rozhovore Strache.

Rakúsky politik povedal, že tlakom médií vníma určitá časť verejnosti jeho stranu ako extrémnu pravicu. Pripomenul situáciu, keď v roku 1999 Slobodná strana Rakúska (FPÖ) získala vo voľbách 27 percent a Európska únia sa začala vyhrážať Rakúsku diplomatickými sankciami, ak bude strana súčasťou koaličnej vlády.

“Každý skutočný demokrat musí rešpektovať výsledky volieb, aj keď bude mať iný pohľad. Akékoľvek diplomatické sankcie by neodrážali demokratický postup a ja predpokladám, že demokratickí predstavitelia Európskej únie budú toto rešpektovať,” doplnil šéf FPÖ.

Ohľadne spolupráce jeho strany – po možnom vstupe do vlády – so štátmi Vyšehradskej skupiny (V4), ktorá tvorí v stredoeurópskom regióne významnú protiváhu politike Bruselu, Strache poznamenal, že pre Rakúsko to bude “logický krok”.

“Myslím si, že keď sa pozrieme na históriu, mali by sme s Vyšehradskou skupinou tesnejšie spolupracovať. Bude logickým krokom pre Rakúsko, aby sa k tejto skupine priblížilo,” zdôraznil politik s tým, že predovšetkým v oblasti spoločných národných záujmov by uprednostnil s V4 užšiu spoluprácu. V tejto súvislosti spomenul kooperáciu v utečeneckej otázke, alebo v boji proti radikálnemu islamu.

Pripomíname, že predseda víťaznej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz ponúkol 24. októbra Slobodnej strane Rakúska (FPÖ) účasť na vláde, ktorá má byť podľa jeho vyjadrenia proeurópska …

Foto zdroj: http://www.heute.at/politik/news/story/Strache-und-Kurz-wollen-Veraenderung-fuer-das-Land-52887740

(tom)