Preventívna prehliadka u zubára chráni vaše zdravie aj peňaženku
Zdravie

Preventívna prehliadka u zubára chráni vaše zdravie aj peňaženku

Ak do konca tohto roka neabsolvujete preventívnu prehliadku u zubára, môžete byť v tom budúcom pri ošetrení zubného kazu nemilo prekvapení. Ošetrenie súvisiace so zubným kazom si je poistenec v tomto prípade povinný hradiť v plnej výške sám. Platí to nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

Od čoho sa však odvíjajú ceny u našich zubárov a výška spoluúčasti pacienta? Už dávno vieme, že zuby nie sú lacná záležitosť. Aj v prípade, že zubár má zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je pacient, môže lekár požadovať platbu nad rámec toho, čo mu za úkony na chrupe preplatí poisťovňa. O výške doplatku rozhoduje použitý materiál, záleží aj od vybavenia ambulancie či prevádzkových nákladov, teda je to na rozhodnutí zubára. Taktiež treba rátať s tým, že poisťovne preplácajú len štandard. K štandardu patria napríklad výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, opuchu tváre či zápalu v ústnej dutine, ošetrenia úrazov zubov a tvárových kostí, zubné výplne zo štandardných materiálov, RTG vyšetrenie, odstránenie kazu, vytiahnutie a resekcie zubov a podobne. Nadštandard je všetko, čo presahuje rámec verejného zdravotného poistenia, teda stomatologické náhrady, čeľustno-ortopedické aparáty a materiál na ich vyhotovenie, ktoré nie sú uvedené vo vestníku ministerstva zdravotníctva.

Aby vás účet za návštevu zubnej ambulancie nezaskočil, je dobré dopredu si preštudovať cenník svojho zubára a konzultovať s ním vopred cenu výkonu – vyhnete sa tak nemilému prekvapeniu. Predovšetkým však treba stihnúť preventívnu prehliadku.

Foto zdroj: https://zdravoteka.webnoviny.sk/magazin/zdrave-zuby/

(iri)

24. novembra 2017
Kalendár
január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Počasie

img

O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt

Národné noviny