Prieskum odhalil, že občania Ruska vnímajú USA ako najväčšieho nepriateľa

Prieskum odhalil, že občania Ruska vnímajú USA ako najväčšieho nepriateľa

Nový prieskum agentúry Levada Center odhalil, že dve tretiny Rusov sa domnievajú, že ich krajina má na medzinárodnej scéne nepriateľov. Tými najvážnejšími sú vnímané predovšetkým Spojené štáty, Ukrajina a Európska únia.

Na základe výskumu, ktorý sa uskutočnil na začiatku decembra, 66 percent respondentov uviedlo, že Rusko má nepriateľov, zatiaľ čo 21 percent si myslí, že ich štát koexistuje v mierovom medzinárodnom prostredí. Agentúra vykonala podobný prieskum aj v roku 2014 – v čase stupňovania konfliktu na Ukrajine. Až 84 percent opýtaných sa vtedy domnievalo, že ich vlasť má nepriateľov.

Na konkrétnu otázku, koho vnímajú ruskí občania za nepriateľov, až 68 percent označilo Spojené štáty, čo v podstate nie je žiadnym prekvapením, nakoľko vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom sú v súčasnosti na najnižšej úrovni od čias studenej vojny. Medzi hlavnými dôvodmi napätých vzťahov sú obvinenia, že Rusko zasahuje do amerických volieb a taktiež protiruské sankcie.

Druhé miesto v zozname ruských nepriateľov zaujala Ukrajina s 29 percentami. Európsku úniu vníma ako nepriateľskú mocnosť 14 percent občanov Ruskej federácie. Medzi ďalšími odpoveďami účastníci ankety spomenuli pobaltské štáty, iné republiky bývalého Sovietskeho zväzu, Nemecko, ale aj Veľkú Britániu. Poľsko označilo za nepriateľský štát 8 percent opýtaných.

Napriek faktu, že Severoatlantická aliancia zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti ruských hraníc, ako hrozbu ju vníma iba 6 percent Rusov. Tzv. islamský štát považuje za nepriateľa 5 percent ľudí.

Na ďalších miestach sa umiestnili teroristi, tzv. piata kolóna, alebo ruský opozičný líder Alexej Navaľný. Účastníci prieskumu ešte označili za nepriateľov stúpencov Západu, prezidenta Putina, liberálov, sionistov a Čečencov.

Napriek tomu, že Európska únia sa správa ako lokaj Washingtonu a svojimi protiruskými krokmi vyvoláva napätie, nedopadla v prieskume až tak zle ako Spojené štáty. To je dôkazom toho, že puto medzi Európou a Ruskom je stále silné a snaha určitých kriminálnych skupín poštvať proti sebe obe zoskupenia, nie je až tak úspešná. Aspoň tak to vnímajú ruskí občania.

Foto zdroj: https://www.geopolitica.ru/en/article/russia-vs-usa-ussr-russian-world

(tom)