Proti islamizácii, EÚ a Erdoganovi

Proti islamizácii, EÚ a Erdoganovi

Desiatky prívržencov krajne pravicového hnutia PEGIDA sa zhromaždilo v nemeckom meste Norinberg na proteste proti imigračnej politike. Vyjadrili na ňom okrem iného svoj nesúhlas s nedávnymi nacistickými narážkami tureckého prezidenta. Počas pochodu ulicami bolo vidieť účastníkov protestu niesť národné vlajky a stranícke symboly. Napriek deklarovanému pokojnému zhromaždeniu, podnikla polícia potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti a zamedzeniu prípadných stretov s konkurenčnými skupinami prívržencov PEGIDY.

Napriek oznámeniu o konaní protidemonštrácii, počas pochodu neboli hlásené žiadne incidenty. Pochod sympatizantov hnutia PEGIDA sa zameral tradične na jeho agendu, ktorou sú protiislamské a protivládne postoje. Niektorí účastníci vyzývali Nemcov, aby sa prebudili skôr, ako bude v blízkej budúcnosti uplatnené v krajine právo šaria. Aktivisti tiež odsúdil Severoatlantickú alianciu a EÚ, s transparentom vyzývajúcim k „odporu voči vojnychtivému NATO a diktatúre EÚ“ a k príklonu k „priamej demokracii.”

Pochodujúci sa zamerali aj na nedávne výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý vo svojich vyhláseniach prirovnal Tretiu ríšu k modernému Nemecku, čím pobúril tamojšiu vládu ale aj verejnosť. Erdogan tak reagoval na rozhodnutie zrušiť zhromaždenia tureckej menšiny v krajine tamojšími predstaviteľmi, ktorí ako dôvod uviedli obavy o bezpečnosť.  Nemecká kancelárka Angela Merkelová následne označila Erdoganove vyhlásenia ako “neospravedlniteľné.”

Jeden z rečníkov protestu hnutia PEGIDA obvinil tureckého prezidenta z využívania “nacistických praktík” tým, že kopíruje Hitlera v spôsoboch, akými uchopili nacisti v  Nemecku moc.

Popularita strany PEGIDA (skratka pre Európskych patriotov proti islamizácii Západu), ktorá bola založená v Drážďanoch na konci roka 2014, narástla v súvislosti s nespokojnosťou obyvateľov s prílivom utečencov do krajiny. Jej protesty sa za ostatné roky rozšírili aj mimo nemeckých hraníc v rámci celej Európy.

Foto zdroj: https://www.google.sk/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwi819jL4_vSAhUHDywKHWh_AIwQjxwIAw&url=http%3A%2F%2Ftoasted.ch%2Fpegida-schweizer-ableger-findet-kurzzeitig-anklang-auf-facebook%2F45024%2F&psig=AFQjCNHh-twQwYV2N6O-o0KIgoZim0YzQA&ust=1490879096566845&cad=rjt
https://www.welt.de/politik/deutschland/article136303172/Ode-an-die-Freude-gegen-Wir-sind-das-Volk.html

(tom)