Putin sa v súvislosti s jadrovou hrozbou opýtal, kto má záujem aby Rusko neexistovalo

Vladimír Putin zopakoval, že Rusko nebude tým, kto zasadí prvý úder nukleárnou raketou. Podľa jeho vyjadrenia, jadrový arzenál Ruskej federácie nie je určený na použitie, pretože v opačnom prípade by došlo ku globálnej katastrofe, ktorá by zničila aj Rusko.

„Rozhodnutie o použití jadrových zbraní sa môže prijať len vtedy, ak náš systém varovania proti útokom balistických rakiet zaznamená nielen vypálenie rakiet, ale aj ich trajektóriu a čas, keď zasiahnu územie Ruska,“ vysvetlil ruský prezident.

Najnovší dokument ohľadne ruskej jadrovej doktríny počíta s využitím jadrových zbraní v reakcii na jadrový útok proti Rusku a jeho spojencom, alebo na konvenčný útok, ktorý by ohrozil existenciu Ruska. Putin tvrdí, že existencia krajiny je pre neho mimoriadne dôležitá.

„Pre svet to bude určite znamenať globálnu katastrofu, ale ako ruský občan, ako ruský prezident, musím si položiť otázku: kto potrebuje svet bez Ruska?“ opýtal sa šéf Kremľa.

Poukázal pri tom na to, že jeho krajina počas svojej existencie nikdy nesiahla k použitiu jadrových zbraní. Dodal však, že to nie je prípad Spojených štátov, ktoré atómovými bombami na konci druhej svetovej vojny zasiahli Japonsko.

Najnovšie vyjadrenia hlavy Ruskej federácie sú súčasťou nového ruského dokumentárneho filmu novinára Vladimíra Solovjeva, v rámci ktorého mu Putin poskytol exkluzívny rozhovor. Dokument sa zaoberá tým, ako súčasná ruská vláda vidí úlohu národa, ktorú zohráva v súčasnom svete.

Foto zdroj: https://www.businessinsider.in/putin-just-touted-an-invincible-russian-nuclear-weapon-called-the-satan-2-heres-what-it-can-do/articleshow/63132226.cms

(tom)