Robo Opatovský: Manželka a dcéra sú prvé poslucháčky mojich piesní

Robo Opatovský: Manželka a dcéra sú prvé poslucháčky mojich piesní

Spevák Robo Opatovský aktuálne brázdi slovenské mestá so svojím koncertným programom.  V stredu 15. 3. 2018  uvedie na svetlo sveta nový CD album Robo Opatovský Unplugged spolu s koncertným programom.

Vystrelili ste, a to doslova, s piesňou Keď muž miluje ženu… má jej vznik príbeh, ako to u vás býva zvykom?

Priznám sa, dostala sa na album doslova v poslednej chvíli, pretože mal som len hlavnú linku a názov, ale nie text. Ten dorazil v čase, keď som už album v Prahe nahrával zmierený s tým, že to bude skladba až na ďalší album. Od pani Oľgy Záblackej dorazil text doslova v hodine dvanástej do štúdia, kde som už nahrával a bolo to akýmsi symbolom znovuzrodenia, že mám novú pieseň, nový album. Aj vďaka tejto skladbe sme vyrazili na aktuálne turné, ktoré sa končí až 5. mája. Na koncertoch sa snažím vydať zo seba ľuďom to najlepšie, mám fantastickú kapelu, hráme skladby, ktoré sme nahrali v rámci Unplugged albumu.

Keď muž miluje ženu

https://www.youtube.com/watch?v=g5DVzVh_t4c

Oľga Záblacká je známa aj ako speváčka, kde ste ju objavili v rámci textov pre vás?

Vedel som o jej textoch, ktoré písala, oslovil som ju na skladbu Neverná, kde som mal tému rovnako, ako na spomínanú skladbu Keď muž miluje ženu a ona to dokáže skvele spracovať. Ak by som ju nezaspieval, návštevníci koncertu si ju vypýtajú, že Robo, zabudol si na Nevernú… Inšpiroval som sa filmom s rovnomenným názvom, kde podali výborné herecké výkony Richard Gere a Diana Lane. Ku mne prichádza inšpirácia buď keď vidím dobrý film, prečítam si dobrú knihu, alebo priamo zo života. Keď mám námet, presne viem, ktorému textárovi ponúknem textovú linku, či to bude Oľga Záblacká, Vlado Krausz alebo Fefe z Hexu, či niekto ďalší.

Neverná

https://www.youtube.com/watch?v=e4oqw7K2Lcs

Je to bežné, že dávate textárom linku, o čom by mala byť pesnička?

Ako autor hudby tvorím na základe nejakého pocitu, inšpirácie, ktorá sa u mňa spája aj s témou, o čom by mala pieseň byť. Zľahka nakopnem textárov témou a sú u mňa na to zvyknutí.

Robili ste to aj opačne tak, že ste zhudobňovali hotový text?

Áno, Vianočná pošta – skvelý text pána Stanislava Štepku, tie geniálne jednoduché, zrozumiteľné slová, hneď mi na um prichádzala melódia. Nádherné. Pán textár. Bol by som šťastný, keby som opäť dostal do rúk text z jeho pera. Ale napríklad aj text Hovorila po španielsky, ktorý som dostal od Vlada Krausza a robil som potom hudbu na slová.

Okrem nového albumu vám radosť robí aj dcérka…

Nemusím už byť na každej party, ktorá sa kde šuchne, skôr si užívam, že mám 46 rokov, mám rodinu, dcéru, ktorá so mnou úžasne komunikuje, krásne kreslí. Chcel by som ju maximálne podporovať v tom, čo ju baví.

Ako najradšej trávite čas s dcérkou?
Manželke poviem, nech si odpočinie, veď má dosť povinností, keď som na koncertoch a v skúšobni. Zoberiem malú Hanku a ideme do mesta. Chodíme ruka v ruke, veľmi zaujímavé veci mi dokáže porozprávať a je to pre mňa inšpiratívne. Manželka a dcéra sú vlastne prvými poslucháčkami mojich piesní a je veľmi príjemné, keď mi malá Hanka na druhý deň zaspieva melódiu, ktorú si odo mňa vypočula.  Má výbornú pamäť, nasáva rozprávky a rada dopĺňa texty. Uvidíme, čo z nej bude.

(olv)

foto: Anna Olvecká pre NN