Rusko by bolo rado, ak by Srbi vstúpili do Eurázijskej ekonomickej únie
Zo zahraničia

Rusko by bolo rado, ak by Srbi vstúpili do Eurázijskej ekonomickej únie

Začlenenie Srbska do zóny voľného obchodu Eurázijskej ekonomickej únie (EEU) by mohlo podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina otvoriť nové príležitosti na rozvoj ďalších obchodných väzieb.

Srbsko a Ruská federácia posilňujú vzájomnú spoluprácu, najmä pokiaľ ide o dopravnú infraštruktúru. Povedal Putin po stretnutí so svojím srbským náprotivkom Aleksandarom Vučičom, ktoré sa konalo v Moskve 19. decembra. Ako dodal, záujmom oboch strán je vo finančnej oblasti zlepšiť aj bankovú spoluprácu.

Šéf Kremľa pri tejto príležitosti uviedol, že Moskva a Belehrad v súčasnosti skúmajú možnosť pripojenia Srbska k plynovodu Turkish Stream. Poznamenal, že ruské energetické spoločnosti úspešne fungujú na srbskom trhu. Dodávky ruského zemného plynu do tejto balkánskej krajiny by podľa jeho názoru mohli do roku 2022 dosiahnuť 3,5 miliardy kubických metrov.

„Objem dodávok ruského plynu do Srbska sa zvýšil o štvrtinu a dnes predstavuje viac ako dve miliardy kubických metrov,“ dodal ruský prezident.

Eurázijská ekonomická únia je hospodárskym združením, ktorého členmi sú v súčasnosti Bielorusko, Ruská federácia, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko.

Vietnam sa v roku 2016 stal prvou neregionálnou krajinou, ktorá sa pripojila k bloku a ktorej cieľom je zabezpečiť voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a pracovníkov medzi členskými štátmi EEU.

Viac ako 40 štátov a medzinárodných organizácií, vrátane Číny, Indonézie a Iránu, ale aj niektorých krajín Južnej Ameriky, prejavilo záujem o dohodu o voľnom obchode v rámci Eurázijskej ekonomickej únie. Hospodársky blok už viedol rokovania s Južnou Kóreou, Egyptom, Iránom a Indiou.

Pripomíname, že najnovšie sa za tesnejšiu spoluprácu napríklad s Ruskom prihovára aj predseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS). V tejto súvislosti poukázal na pracovnú cestu českého prezidenta Miloša Zemana, ktorého v Rusku sprevádzali českí podnikatelia a z ktorej by sme si mali brať príklad. EEU síce nie je len Rusko, o to však väčší dôvod zamyslieť sa nad možnosťami, ktoré toto združenie pre našu vlasť môže ponúknuť.

Foto zdroj: https://www.eurasiareview.com/20122017-serbia-vucic-seals-kremlin-summit-with-gas-deal/

(tom)

21. decembra 2017
Kalendár
január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Počasie

img

O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt

Národné noviny