Sigmar Gabriel chce, aby USA stiahli z Nemecka svoj jadrový arzenál
Správy, Zo zahraničia

Sigmar Gabriel chce, aby USA stiahli z Nemecka svoj jadrový arzenál

Nemecký minister zahraničných vecí podporil návrh predsedu sociálnych demokratov (SPD) Martina Schulza, ktorý má v úmysle odstrániť z krajiny americké jadrové zbrane. Washington medzitým pokračuje v modernizácii svojho nukleárneho arzenálu.

Sigmar Gabriel sa k tejto otázke vyjadril na záver svojej oficiálnej návštevy v Spojených štátoch.

“Som presvedčený o potrebe znovu sa rozprávať o kontrole zbraní a odzbrojenia,” uviedol najvyšší nemecký diplomat 30. augusta.

“Preto si myslím, že slová Martina Schulza o potrebe zbaviť sa jadrových zbraní v našom štáte, sú správne.”

Šéf nemeckej sociálno-demokratickej strany a kandidát SPD na post kancelára Martin Schulz sa minulý týždeň vyjadril, že v prípade volebného úspechu sa chce zbaviť amerických nukleárnych zbraní. “Trump chce jadrovú výzbroj. My to odmietame,” vyhlásil na volebnom mítingu v meste Trier.

Ako uvádza spravodajský portál RT, podľa Federácie amerických vedcov (FAS), na nemeckej leteckej základni Buechel je uskladnených približne dvadsať jadrových bômb B61.

Otázka uskladnenia amerických jadrových zbraní na nemeckej pôde bola nemeckými predstaviteľmi nastolená už v minulosti. Bývalý nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier v roku 2009 uviedol, že zásoby B61 v Nemecku sú “vojensky zastarané”, a preto vyslovil požiadavku, aby ich Washington z krajiny odstránil.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj predstavitelia Ruskej federácie. “Americké jadrové zbrane v Nemecku sú pozostatkom studenej vojny a neslúžia už žiadnemu účelu,” povedal v decembri 2016 Sergej Nečajev, ktorý je riaditeľom odboru ruského ministerstva zahraničných vecí pre vzťahy s Nemeckom.

Spojené štáty medzitým bomby B61, z ktorých približne 200 sa nachádza na území Európy, modernizujú. Americký prezident Donald Trump chce dať na modernizáciu nukleárneho arzenálu jeden bilión dolárov.

 

Foto zdroj: https://web.de/magazine/politik/wahlen/bundestagswahl/sigmar-gabriel-spd-chef-kanzlerkandidat-partei-32109228

(tom)

2. septembra 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt