Šišky majú pozitívne účinky na boľavé kĺby a opuchnuté nohy

Ak pôjdete na prechádzku do borovicového alebo do smrekového lesa, nezabudnite si vziať so sebou aj košík či plátennú tašku. V žiadnom prípade nie igelitku. Aj keď nie je práve sezóna na hríby, šišky ihličnanov či ihličie určite nájdete.

Využiť možno nielen mladé jarné výhonky, ale aj ihličie a šišky. Na boľavé kĺby, svaly či reumu treba ihličie alebo malé šišky zaliať alkoholom alebo alpou a nechať lúhovať tri týždne, potom potierať bolestivé miesta. Tinktúra je vhodná aj na potieranie spánkov pri migréne. Rovnako sa z ihličia a šišiek dá pripraviť silný odvar, ktorý treba priliať do kúpeľa.

Okrem krásnej vône uvoľní dutiny, bolestivé svaly a kĺby, vďaka dezinfekčným účinkom prospieva aj pokožke. Ihličie či šišky v spálni alebo olej z borovice vo vonnej lampe pomáha zbaviť sa stresu a navodí lepší spánok. Okrem toho borovicové silice dezinfikujú vzduch v miestnosti, likvidujú alergény, vírusy a baktérie. Odvar tiež pomáha zbaviť sa plesne na nohách. Je potrebné máčať si v ňom nohy dvadsať až tridsať minút.

Od konca marca do polovice mája je vhodné obdobie na zber mladých, mäkkých, svetlozelených výhonkov z koncov konárikov ihličnatých drevín, najmä smreku, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Nazberané výhonky treba doma dobre prepláchnuť pod tečúcou vodou a na site nechať odkvapkať. Po hrstiach ich nasypať do 4 až 5-litrovej sklenej fľaše v asi 5 cm vrstve a zasypať cukrom. Na to treba naukladať plátky umytého citróna, ktorý slúži ako konzervant.

Vrstvy opakujeme dovtedy, kým fľaša nie je plná. Jemne pritlačíme, fľašu zaviažeme celofánom a postavíme na okno na slnko. Po dvoch až troch týždňoch státia, kým sa cukor neroztopí a nevytvorí sa hustá šťava, treba sirup precediť, naliať do menších fliaš a uschovať v chlade. Sirup je dobrou prevenciou i liečbou kašľa a nachladnutia – jedna až dve lyžice ráno samostatne alebo pridať do čaju. Rozpúšťa hlieny, uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje vykašliavanie, navyše má výbornú chuť.

(iri)

Foto zdroj: https://hiking.sk/hk/ar/3313/kubinska_vasilovska_a_hrustinska_hola.html