Slovenská dvadsiatka senzačne zdolala úradujúcich majstrov sveta USA 3:2
Šport

Po krutej prehre s Kanadou v prvom zápase, mladí Slováci šokovali celý svet senzačnou výhrou nad úradujúcimi majstrami sveta USA 3:2.

Góly: 32. B. Tkachuk (Poehling), 57. Mittelstadt – 25. Krivošík (Buček), 56. Krivošík (Buček), 58. Buček. Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kulev (Rus.), Sjöqvist – Yletyinen (obaja Švéd.), Hageström (Fín.), 8188 divákov

Zostáva Slovenska: Durný – Hedera, Korenčík, Bodák, M. Ivan, Fehérváry, Zeleňák, Matejovič, Fereta – Smolka, Kundrik, Kelemen – Miloš Roman, Studenič, Tamáši – Buček, Ružička, Krivošík – Čacho, Liška, Solenský

Domáci majstri sveta začali sebavedome, ale Slováci sa súpera nezľakli. Navyše zverenci trénera Bokroša splnili jeho nariadenie a teraz sa nedali často vylučovať. Spoľahlivo chytal brankár Durný a v 11. minúte ho zachránila žŕdka po strele B. Tkachuka. Slováci pohrozili v 16. minúte, keď Miloš Roman tečoval strelu Michala Ivana, ale puk tesne minul bránku. Niekoľko sekúnd pred prestávkou Buček zachytil chybnú rozohrávku Američanov, ale brankár jeho strelu vyrazil.

Aj druhú tretinu majstri sveta začali mohutnými útokmi, Slováci odpovedali rýchlymi kontrami. V 25. minúte Buček svoju šancu ešte nevyužil, ale už o niekoľko sekúnd Krivošík pekne trafil medzi betóny Wolla – 0:1. Následne v presilovke nepochodil pred bránou súpera Studenič a odplata prišla okamžite. B. Tkachuk strelil rovnaký gól: v 32 minúte našiel „dieru“ v betónoch Durného – 1:1. V závere tretiny sľubné šance ešte mali Solenský a Smolka.

V záverečnej tretine aj napriek menšej prevahe majstrov sveta, diváci videli obojstranne útočný hokej. Slováci hrali nebojácne a všetko sa zomlelo až v samotnom závere. V 56. minúte Slovákom vyšiel krásny rýchly protiútok, Buček spoza bránky našiel Krivošíka a ten šikovným bekhendom prekonal domáceho brankára – 1:2. Naša radosť však netrvala dlho. Už o minútu Američania korunovali svoj tlak gólom Mittelstadta a zasa vyrovnali – 2:2.

A 2 minúty pred koncom prišiel najkrajší moment v zápase, ktorý rozhodol o našej senzačnej výhre. Naši odolali tlaku Američanov, Buček získal v obrannom pásme puk, preštrikoval sa do útočného pásma súpera, obohral kompletnú päticu Američanov, obišiel bránku a bekhendom prekonal aj brankára – pričom až dva razy: prvú strelu Woll vyrazil, aj keď už spoza bránkovej čiary. Druhú strelu však už nechytil – 2:3. Senzačné víťazstvo bolo na svete!

Za najlepšieho Slováka v zápase vyhlásili brankára Romana Durného, ktorý mal 43 úspešných zákrokov. Šťastní Slováci si zaspievali slovenskú hymnu. Na víťazstvo nad Američanmi čakali dlhých 9 rokov, naposledy sa im to podarilo na MS 2008/2009 vo štvrťfinále. Po dni voľná naša dvadsiatka v sobotu, 30. decembra, o 22.00 h SEČ nastúpi proti Fínsku.