Slovenskí florbalisti druhí v kvalifikácii a postúpili na majstrovstva sveta v Česku

Slovenskí florbaloví reprezentanti splnili hlavný cieľ na nitrianskom turnaji 2. skupiny (31. januára – 4. februára) v rámci európskej časti kvalifikácie o postup na decembrové majstrovstvá sveta do Česka.

V prvom stretnutí pomerne ľahko zvíťazili nad Slovinskom, keď súper viac vzdoroval v prvej polovice zápasu, ale potom sa preukázala vyššia kvalita Slovákov.

Slovensko – Slovinsko 7:2 (1:0, 2:1, 4:1). Góly Slovenska: 6. Gál (Machara), 31. Kubovič (Gál), 37. Kubovič (E. Moravčík), 43. Dudovič (Joščák), 48. Gál (Bachan), 57. Gašparík (Gál), 60. Joščák (Dudovič).

Naši florbalisti uspeli aj v druhom zápase a zasa ľahko zvíťazili nad Francúzmi 10:3. O víťazstve rozhodli v druhej tretine, keď strelili 5 gólov a nedostali ani jeden.

Slovensko – Francúzsko 10:3 (2:1, 5:0, 3:2). Góly Slovenska: 6. Gašparík, 10. Machara (Gál), 26. Joščák, 27. Grlický (Ujhelyi), 34. Grlický (Čonka-Skyba), 37. Grlický (Ujhelyi), 40. Grlický (Ujhelyi), 47. Gál (E. Moravčík), 54. Ujhelyi (Dudovič), 55. Gašparík

Slováci zvíťazili aj v treťom rozhodujúcom stretnutí o postup na MS v Česku, keď Nemcov tesne zdolali 3:2. Skóre strelou z diaľky otvoril v 23. minúte Michal Miške. Nemci síce rýchlo vyrovnali, ale už o 4 minúty zasa zvýšil Lukáš Ujhelyi – 2:1. Nemci v úvode 3. tretiny vyrovnali Wenningom. V 46. minúte z trestného strieľania rozhodol Michal Dudovič.

Slovensko – Nemecko 3:2 (0:0, 2:1, 1:1). Góly Slovenska: 23. Miške (Joščák), 34. Ujhelyi (Gašparík), 46. Dudovič.

Petr Koutný, tréner SR: „Boli to obrovské nervy. Moji hráči podali fantastický výkon a dávam pred nimi klobúk dolu. Je to naozaj paráda. Mazák podal fantastický výkon a je právom hrdinom tohto zápasu.“

Švédi boli jasným favoritom posledného zápasu a rýchlo sa ujali vedenia. Za stavu 0:2 Mráz znížil. Druhú tretinu, v ktorej sa rozprúdil gólostroj, Švédi vyhrali 7:2 a o výsledku zápasu už nebolo pochyb. Napriek tomu Slováci dosiahli celkom dobrý výsledok s favoritom.

Slovensko – Švédsko 4:11 (1:2, 2:7, 1:2). Góly Slovenska: 18. a 31. Mráz, 40. Nehila (Kubovič), 50. Gašparík.

1. Švédsko     4 4 0 0 94:6   8
    2. SLOVENSKO    4 3 0 1 24:18 6
    3. Nemecko                            4 2 0 2 25:28 4
    4. Slovinsko                4 1 0 3 23:41 2
    5. Francúzsko                         4 0 0 4 12:85 0

Slovenskí florbalisti na svetovom šampionáte dosiaľ hrali trikrát: vo Švajčiarsku 2012 skončili na 8. mieste, vo Švédsku 2014 na 10. a v Lotyšsku 2016 obsadili 9. miesto. Uvidíme, ako sa im bude dariť 1. – 9. decembra na MS-2018 v Česku.

Zostava Slovenska: Brankári: Rastislav Mazák, Rudolf Turiak
Obrancovia: Marek Koščo, Ľuboš Šefčík, Lukáš Laštík, Matúš Machara, Erik Moravčík, Michal Miške
Útočníci: Lukáš Ujhelyi, Martin Grlický, Filip Čonka-Skyba, Michal Dudovič, Martin Joščák, Peter Nehila, Tomáš Reguly, Lukáš Řezanina, Ladislav Gál, Martin Kubovič, Ronald Gašparík, Lukáš Mráz.