Slovenský „rýchlik“ Anastázia Kuzminovová – v nedeľu nečakane pribrzdila

Biatlonistka Anastázia Kuzminová v tejto sezóne valcovala súperky na etapách Svetového poháru. Ale v nedeľu 14. januára slovenský „rýchlik“ nečakane pribrzdil. V nemeckom Ruhpoldingu v pretekoch s hromadným štartom žien na 12,5 km skončila až na 23. mieste. Vydrží jej doterajšia vynikajúca forma do olympiády, neprichádza „únava“?

Anastázia aj tento rok začala perfektne, nadviazala na úspechy z vlaňajška. Zvíťazila 4. januára v šprinte v nemeckom Oberhofe a 6. januára aj v stíhacích pretekoch – s vyše minútovým náskokom! Kuzminovová tak dosiahla v tejto sezóne už štvrté víťazstvo a bola líderkou Svetového pohára. V jej kariére vrátane dvoch zlatých na ZOH to bolo už jedenáste víťazstvo a 26-krát stála na stupňoch víťazov.

Okrem štyroch prvenstiev bola aj dvakrát druhá (šprint v Hochfilzene, stíhačka v Annecy-Le Grand Bornand) a raz štvrtá (preteky s hromadným štartom vo Francúzsku). V štafete pred dvoma dňami posunula tím Slovenska na druhej etape zo 14. až na 4. miesto a o pol minúty znížila náskok vedúcich Nemiek. Nakoniec Slovenky obsadili celkové 12. miesto.

Mimo štafiet absolvovala 10 štartov. Ten desiaty v nedeľu bol dosť smoliarsky. V   Ruhpoldingu v pretekoch s hromadným štartom žien na 12,5 km Kuzminovová skončila na 23. mieste: až 6 razy minula terč a absolvovala 6 trestných kôl…

Takto prišla o vedúcu pozíciu v Svetovom pohári, je druhá o 19 bodov za K. Mäkäräinenovou z Fínsko. Dvojnásobná olympijská šampiónka v šprinte vo Vancouvri /2010/ a Soči /2014/ má 470 bodov, tretia je Wiererová z Talianska /399 bodov/.

Pred olympiádou sa uskutoční aj 6. kolo Svetového poháru /18. – 21. januára v talianskej Anterselve/. Olympijský šprint žien v Pjongčangu a pokus Kuzminovej o „hetrik“ na 7,5 km pod piatimi kruhmi je na programe 10. februára.

Vydrží jej forma? Kuzminová je veľmi skúsená biatlonistka, všetci poznáme silu jej charakteru a vôľu. Navyše jej pomáha odborný tím. Všetko to dáva nádej, že aj v Pjongčangu nás Anastázia poteší olympijským zlatom, prípadne inou medailou.