Sme na začiatku roka veľkých zmien, tvrdí bankový analytik

Od čínskeho rozvoja elektrifikácie, cez možnú recesiu v Spojených štátoch amerických, až po ironický vývoj kryptomien, to všetko môže zásadným spôsobom ovplyvniť finančné trhy v tomto roku. Aj monopolistické správanie technologických firiem môže zamiešať kartami.

Vzhľadom na to, že Čína tvorí 50 percent svetového ekonomického rastu a rastu úverov, je tým najdôležitejším trhom sveta, pokiaľ ide o vytváranie trendov a úverové impulzy. „Myslím si, že Čína bude čoskoro hlavným motorom vôbec najväčších inovácií, aké svet doteraz zažil. Predovšetkým v oblasti elektrifikácie a elektromobility,“ tvrdí bankový analytik Steen Jakobsen. Vzhľadom k tomu, že hlavným problémom Číny je znečistenie ovzdušia, elektromobily predstavujú dostupné riešenie. Zároveň sú aj dôležitou časťou ambiciózneho čínskeho plánu, ako získať pozíciu svetového ekonomického lídra. Posun smerom k elektrifikácii tu preto získava čoraz viac na sile. Do roku 2020 plánuje napríklad spoločnosť Volvo, ktorú vlastnia Číňania, elektrifikovať všetky modely, ktoré ponúka. Popredný čínsky výrobca automobilov BYD predpokladá , že do roku 2030 budú na elektrinu všetky autá, ktoré produkuje.

„V roku 2018 by sme si mali všímať dôležité technologické spoločnosti, ako Google, Amazon a Apple, ktoré fungujú na svojich trhoch v podstate ako monopoly. Tieto spoločnosti nemajú takmer žiadnu konkurenciu,“ upozorňuje Steen Jakobsen. To vysvetľuje ich obrovské zisky, ktoré umožňuje nedostatočná regulácia trhu. Títo veľkí hráči preto môžu voči zákazníkom udržiavať svoju monopolistickú cenovú politiku. Okrem iného má tento stav negatívne ekonomické dopady aj na budúcu produktivitu, investície a výskum a vývoj.

Bitcoin sa síce považuje za kryptomenu, ktorá je decentralizovaná, protivládna a zameraná proti establishmentu, no všetci účastníci tohto trhu sú tak či tak na internete, ktorý je najregulovateľnejším miestom na svete. „Čoskoro tak pravdepodobne dôjde k situácii, keď túto protivládnu menu začnú niektoré vlády regulovať. Rusko a Čína budú navyše možno prvými krajinami, ktoré vytvoria svoje vlastné kryptomeny, čo bude svojím spôsobom značne ironické,“ konštatuje Steen Jakobsen. Budúcnosť bitcoinového trhu je dnes možné len ťažko predpovedať, pretože aj keď sú kryptomeny v súčasnosti veľmi populárne, obchodujú sa v podstate len jednosmerne. Hneď ako sa Bitcoin a ostatné kryptomeny objavia na veľkých burzách futures, trh sa zmení na dvojsmerný a krátke pozície, ktoré špekulujú na pokles hodnoty, sa budú obchodovať ľahšie a budú sa objavovať čoraz častejšie.

(bre)

Foto zdroj: http://investucatett.com/wp-content/uploads/2017/07/bitcoins.jpg