Socha Márie Terézie je hotová, kam však v Bratislave s ňou?

Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta rozhodlo, že bronzovú Máriu Teréziu neosadia v centre Bratislavy pred hotel Carlton na Hviezdoslavovom námestí. Jazdecké súsošie Márie Terézie z bronzu, ktoré je zmenšenou kópiou mramorovej sochy od Jána Fadrusza, znázorňuje udalosť Vitam et sanguinem z roku 1741, kedy uhorská šľachta podporila mladú kráľovnú v nástupníctve na uhorský trón a bola symbolom vernosti.

Bratislavský okrášľovací spolok má snahu touto sochou v centre mesta pripomínať ľuďom rakúsko-uhorskú panovníčku a časy korunovácií v Bratislave, ako aj význam osvietenej panovníčky pre rozvoj slovenského územia v Rakúsku. Pôvodný návrh, aby súsošie osadili pri prebiehajúcom 300. výročí panovníčky na Vajanského nábreží, bol mestom zamietnutý, rovnako ako jeho umiestnenie na Hviezdoslavovom námestí.

Členovia spolku sa cítia odmietnutím tohto daru v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur, ktorý mesto neprijalo, dotknutí a nevylučujú ani jeho umiestnenie v súkromnom priestore. Zaujímavá je v tomto kontexte myšlienka račianskeho starostu, že by socha mohla byť napokon osadená v Rači. Že by panovníčka už vtedy poznala skrytú krásu vinohradov a iskrivej Račianskej frankovky?

(iri)

Foto zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/243612-v-bratislave-by-mohla-opet-stat-socha-marie-terezie.html