Štáty tzv. Južnej sedmičky chcú posilniť vonkajšie hranice EÚ. Grécko a Taliansko kritizovali členov V4 za odmietanie utečencov

Najvyšší predstavitelia Cypru, Francúzska, Grécka, Talianska, Malty, Portugalska a Španielska opätovne potvrdili svoj záväzok podieľať sa na spoločnej európskej migračnej politike. Zároveň vyzvali Európsku úniu, aby viac vnímala svojich občanov.

Po stretnutí v Ríme vydali politici, ktorých krajiny sa nachádzajú pri Stredozemnom pobreží spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili potrebu posilnenia vonkajších hraníc Európskej únie. Lídri sa tiež zaoberali bojom proti prevádzačstvu a spoluprácou pri odstraňovaní chudoby a konfliktov, ktoré donútili milióny utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky hľadať azyl v Európe.

Vyzvali tiež na pomoc Grécku, Taliansku a Španielsku, kde sa nachádzajú hlavné vstupné body pre utečencov prichádzajúcich do Európy.

„Musíme bojovať spoločne, aby sme uplatnili migračnú politiku, ktorá bude solidárna so štátmy, kde je najvyšší príliv utečencov,“ povedal grécky premiér Alexis Tsipras.

Grécko a Taliansko, kritizovali Poľsko, Českú republiku, Maďarsko, Slovensko a ďalšie štáty Európskej únie, ktorí odmietajú akceptovať kvóty na presídlenie utečencov v rámci EÚ. Oba štáty sú v rámci vonkajších európskych hraníc najviac postihnuté súčasnou migračnou vlnou.

Predstavitelia štátov známych pod označením „Južná sedmička“ súhlasili aj s potrebou poskytnúť občanom Európskej únie viac informácií o tom, ako zlepšiť vzájomnú spoluprácu a dosiahnuť tak väčšiu európsku súdržnosť.

„Vítame myšlienku konzultácií s občanmi v celej Európe o základných prioritách budúcej Európskej únie,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení. Táto iniciatíva by sa podľa politikov štátov Južnej sedmičky (J7) mohla odštartovať už na jar tohto roku.

Taliansky predseda vlády Paolo Gentiloni vyhlásil, že účastníci samitu v Ríme „nie sú skupinou, ktorá by bola odtrhnutá od zvyšku Európy“. Pripomenul, že štáty J7 prispievajú do európskeho rozpočtu 41 percentami, a preto by mali mať svoje slovo v európskych otázkach.

Dodávame, že aj štáty Vyšehradskej skupiny sú z ekonomického hľadiska stále silnejšie a majú rovnaké právo riadiť sa vlastnou politikou a potrebami svojich občanov.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/europe/201801111060666129-eu-leaders-meeting/

(tom)