Stavia sa vari slovenské zbrojárstvo opäť na nohy? Alebo…

Stavia sa vari slovenské zbrojárstvo opäť na nohy? Alebo…

Staršia generácia u nás sa ešte pamätá na silu slovenského zbrojárstva rovnako, ako na jeho krach po rozdelení Česko-Slovenska. Z celých miest a ich okolí, kde sídlili zbrojárske fabriky, sa razom stali hladové doliny. Prišla však správa, že slovenskému zbrojárskemu priemyslu svitá na lepšie časy – kúpili sme vraj niekdajšiu zbrojársku pýchu Srbka v meste Kruševac.

Firma MSM GROUP s. r. o. prevzala opustený obrovský areál závodu 14. Oktobar s množstvom výborných hál, kde dnes pracuje len 129 zamestnancov, priamo od srbskej vlády symbolicky práve 14. októbra. Závod bol kedysi pýchou krajiny a v časoch najväčšej slávy zamestnával viac ako 8 tisíc ľudí. Projektu sa zmienená firma venuje viac ako dva roky a chystá sa postaviť bývalý fabrický kolos opäť na nohy.

Srbský 14. Oktobar mal rozloženie produkcie na 30 percent špeciálnej výroby a 70 percent civilnej, no už desať rokov bola firma takmer bez zákaziek. MSM plánuje v Kruševci zachovať civilnú výrobu, ale mieni rozbehnúť aj špeciálnu. Firma na Slovensku zastrešuje práve zbrojársky priemysel, takže kapacity srbského závodu vhodne zapadajú do jej portfólia.

Cieľom MSM vraj je opäť sa zamerať aj na civilnú produkciu, chce však zachovať i muničnú výrobu, pretože je vraj dôležitá pre Srbsko. Do Srbska spolu so Slovákmi pricestovali už aj zaujímavé produkty – dva nákladné automobily Tatra a jedna Avia. Srbsko je jednou z lokácií, kde chce firma začať s kompletizáciou Tatier nanovo a zamerať sa na nové trhy s novými zákazníkmi.

Národné Noviny komentujú situáciu takto:

Je fajn, že sa tu niečo prezentuje ako oživenie produkcie, ktorá bola na Slovensku dlhodobo zameraná na špeciálnu výrobu. Bolo by to v poriadku aj vtedy, keby sme dali prácu priateľom v Srbsku. Aj oživenie moravských Tatroviek z Kopřivnice by bolo milé… Ale, práve to ALE! Je firma MSM GROUP s. r. o. slovenská, dá sa to tak označiť? Veď jej majiteľmi podľa výpisu z Obchodného registra Okresného súdu Trenčín sú:

Ing. Marián Goga , PhD. zo Slovenska, ale najmä CZECHOSLOVAK GROUP a.s. z Českej republiky a tiež odtiaľ známy podnikateľ Ing. Petr Kratochvíl.

Nič proti tomu, len otázka nad medializovaným – akože „úspechom slovenského zbrojárstva“- dostáva trochu, či podstatne iné dimenzie…  Ak sa niekomu podarí súkromný biznis, je to úspech pre Slovensko? Bude to znamenať viac práce aj pre našich občanov? Kam pôjdu dane z prípadných ziskov? Otázok je viac než dosť…

Foto zdroj: www.novarepublika.cz

(iri)