Taliani zhabali tony drog smerujúcich k bojovníkom islamského štátu

Polícia v severnom talianskom meste Janov zadržala obrovskú zásielku drog smerujúcu do Líbye. Tony psychotropných liekov určených pre tzv. islamský štát boli zaistené v spolupráci s talianskym colným úradom.

Dodávka obsahovala 37,5 ton tramadolu – syntetického opiátu používaného na tlmenie bolesti, ktorý je na celom Blízkom východe aktívne využívaný aj ako omamná látka. Zásielka zahŕňala aj Captagon, známy ako “droga bojovníkov”. Túto látku obsahujúcu amfetamíny, používajú džihádisti vo svojich bojoch na Blízkom východe, s cieľom zvýšenia svojho bojového výkonu. Informáciu priniesli talianske noviny La Repubblica, ktoré citovali vyšetrovateľov.

Lieky boli uskladnené v troch nákladných kontajneroch z Indie, ktoré zakotvili v talianskom prístave Janov a smerovali do Líbye. Náklad bol pôvodne odoslaný z Indie na Srí Lanku, kde bol “ukrytý”, informuje spravodajský portál Ticino News. Tieto lieky/drogy boli deklarované ako šampóny a syntetické tkaniny.

Hodnota nájdených drog sa odhaduje na približne 75 miliónov eur. Peniaze z predaja drog, by podľa vyšetrovateľov pravdepodobne slúžili na financovanie teroristických aktivít, predovšetkým tzv. islamského štátu.

Vyšetrovanie a následné zaistenie drog bolo vedené a koordinované okresným prokurátorom protiteroristického oddelenia Federicom Manottim. Z Líbye by sa drogy, podľa vyšetrovateľov, dostali do iných oblastí kontrolovaných tzv. islamským štátom. Išlo by najmä o iracké mesto Mosul a líbyjský Tobruk.

Zhabanie kontrabandu viedlo vyšetrovateľov k podozreniu, že niektorí podporovatelia teroristov, ktorí sa podieľajú na obchodovaní s drogami, sa momentálne skrývajú na území Talianska.

V marci tohto roku námorná analytická spoločnosť Windward varovala, že niektoré nákladné lode, ktoré sa plavia v európskych vodách, by mohli byť zapojené do obchodovania so zbraňami, drogami alebo ľuďmi. Windward tvrdí, že v januári a februári roku 2017 sa približne 300 lodí dostalo k európskym brehom  s neplatnými prepravnými dokladmi.

Národné noviny v súvislosti s obchodovaním s ľuďmi písali v nasledujúcom článku http://narodnenoviny.sk/libyjski-paseraci-ludi-spolupracuju-so-zachranarmi/

Sicílsky prokurátor Carmelo Zuccaro sa pred nedávnom pre talianske médiá vyjadril, že má “dôkaz, že existujú priame kontakty medzi niektorými mimovládnymi organizáciami a obchodníkmi s ľuďmi v Líbyi.

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/387313/v-stredozemnom-mori-zachranili-dalsich-766-utecencov/

(tom)