Tradičná chuť Hontu v Hontianskych Tesároch
Správy, Z domova

Tradičná chuť Hontu v Hontianskych Tesároch

Už desiaty ročník súťaže vo varení Tradičná chuť Hontu sa uskutoční v sobotu 9. septembra v Hontianskych Tesároch. Zameraná je na tradičné ľudové jedlá, ich popularizáciu a rozširovanie do súčasného jedálnička.

Okrem samotného varenia, ochutnávania a vyhodnotenia gastronomických pochúťok je pripravený aj zaujímavý sprievodný program. Deti pripravili pre dospelých, ale i pre svojich rovesníkov dvojhodinový program „Slovensko je moja zem, čo zasadím, to tu zjem“. Medzitým budú ukážky varenia tradičného jedla „cigánske halušky“, tvorivé dielne pre deti, vystúpi Divadelný rebriniak, predávať sa budú ľudovoumelecké výrobky a domáci výrobcovia budú prezentovaťprodukty s regionálnou značkou Hont.

Občianske združenie Zlatá cesta vydalo útlu kuchársku knihu s receptami na známe i menej známe jedlá, ktoré kedysi varievali ženy na území Hontu. Tradičné recepty zozbierali od starších ľudí v regióne a knižka obsahuje recepty na polievky, jedlá z múky, mäsité pokrmy. Chute boli ovplyvňované maďarskou aj slovenskou kuchyňou.

Za tradičné jedlá Hontu môžeme považovať múčne jedlá ako trhance, rezance, párance, lokše, pirohy, haruľa a podobne. Boli to lacné a rýchle jedlá. Základ stál vždy na tom, čo dalo pole, záhrada či komora. Zloženie receptov napovedá, že aj v minulosti prevládalo zdravé stravovanie. Dnes ho prebil food snobizmus.

Foto zdroj:youtube.com/watch?v=OFG5Kd3PnQs
-omeste.sk/tradicna-chut-hontu-okrem-sutaze-vo-vareni-sa-mozete-tesit-na-bohaty-program/

(iri)

 

8. septembra 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt