Trenčín bude mať integrované osvetlenie spĺňajúce požiadavky na SmartCity

Trenčín bude po Budapešti druhým mestom v strednej Európe, ktoré bude mať moderné integrované osvetlenie. Koncom február na Mierové námestie priviezli 41 stĺpov a tu budú do konca marca aj inštalované, najneskôr v apríli by mali byť uvedené do prevádzky.

Stĺpy integrovaného osvetlenia majú omnoho viac funkcií než len obyčajné svietenie. Budú imitovať stromy a sú v nich zabudované reproduktory, wi-fi, kamery, výstražné osvetľovacie prúžky, zásuvky na nabíjanie mobilných telefónov a v dva stĺpy sú pripravené aj na montáž pre nabíjačky na elektromobily. To sú všetko prvky, ktoré približujú Trenčín k tzv. SmartCity.

Pre moderné osvetlenie bolo potrebné uložiť počas rekonštrukcie Mierového námestia do zeme približne desať kilometrov optických, silnoprúdových a slaboprúdových káblov. S prácami na inštaláciu stĺpov integrovaného osvetlenia však treba počkať, kým teploty nevystúpia nad nulu.

Koncepciu integrovaného osvetlenia s názvom „Light & Care“ predstavil v roku 2015 výrobca automobilov Mini v anglickom Oxforde pri príležitosti invironmentálneho podujatia “Low Carbon Week“, ktoré sa snaží ľudí motivovať k boju proti klimatickým zmenám.

(iri)

Foto zdroj: http://www.visittrencin.sk/objekt/mierove-namestie