Tretina Slovákov má zvýšený cholesterol, napriek tomu sa neliečime

Každý tretí Slovák či Slovenka majú zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Viac ako osemdesiat percent pacientov s vysokým krvným tlakom, cukrovkou alebo ľudí, ktorí prekonali srdcovocievnu príhodu, nedosahuje normálne hodnoty cholesterolu. Ten sa usádza na stenách ciev a znižuje ich priechodnosť. Vysoký cholesterol spôsobuje aterosklerózu, teda kôrnatenie tepien. A to môže mať za následok srdcový infarkt, mozgovú porážku, nedokrvenie dolných končatín, poškodenie obličiek, ale aj poruchy erekcie.

Zvýšený cholesterol je zákerný v tom, že nebolí a v mladšom veku nemá žiadne príznaky. Nebezpečný je predovšetkým „zlý“ LDL cholesterol, ktorý je najzávažnejším rizikovým faktorom srdcovocievnych ochorení. Napriek tomu, že vyšetrenie hladiny krvných tukov je jednoduché a k dispozícii máme účinnú liečbu, mnohí z nás nejdú na preventívnu lekársku prehliadku a neliečia sa.

Srdcový infarkt a mozgová príhoda sa môžu objaviť už aj v mladšom a strednom veku. Najmä u ľudí s familiárnou hypercholesterolémiou, ktorých už od narodenia trápi zvýšená hladina cholesterolu. Aj v tomto prípade je vážnym problémom nedostatočná diagnostika a liečba. Pritom úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca stále predstavuje viac ako päťdesiat percent celkovej úmrtnosti.

„Medzi najčastejšie rizikové faktory vzniku aterosklerózy patria okrem zvýšeného LDL cholesterolu aj vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, fajčenie, nesprávna životospráva či nadmerná konzumácia alkoholu,“ vysvetľuje prof. MUDr. Daniel Pella, kardiológ a dekan Lekárskej fakulty UPJŠ a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. „Pacienti by sa mali v každom prípade usilovať zmeniť životosprávu, obmedziť príjem tukov a dbať o dostatok pohybu. Ak je aj napriek tomu hladina LDL cholesterolu vysoká, teda viac ako tri až štyri milimoly na liter, mala by nastúpiť farmakologická liečba – statíny, fibráty či inhibítory vstrebávania cholesterolu a biologická liečba tzv. PCSK9 inhibítormi.“

Statíny sú liekmi prvej voľby a až o polovicu dokážu znížiť „zlý“ cholesterol. Majú minimum vedľajších účinkov, sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Pod vplyvom statínov výrazne klesá počet srdcovocievnych ochorení aj úmrtí. U pacientov s vrodenou zvýšenou hladinou cholesterolu je potrebné začať znižovať hladinu LDL cholesterolu skôr, ako sa vytvoria tukové usadeniny a začnú sa upchávať krvné cievy. Pri familiárnej hypercholesterolémii totiž pečeň nedokáže celkom vychytávať „zlý“ cholesterol. Títo pacienti sa musia liečiť do konca života.

(lbr)

Foto: autorka