Turecko nepotrebuje Európsku úniu, odkázal Erdogan

Turecko nepotrebuje Európsku úniu, odkázal Erdogan

Turecký prezident po dvanástich rokoch náročných rokovaní o vstupe do eurobloku vyhlásil, že jeho krajina necíti potrebu byť členom Európskej únie. Recep Tayyip Erdogan vo svojom prejave zároveň obvinil Európu z poskytnutia útočiska teroristom.

“Pravdupovediac, už nepotrebujeme svoje členstvo v Euópskej únii,” povedal Erdogan 1. októbra v tureckom parlamente. Ambície Ankary vstúpiť do Únie však Erdogan celkom nevylúčil, keď uviedol: “Nebudeme tou stranou, ktorá sa vzdáva”. Doplnil, že Turecko je pripravené stať sa súčasťou bloku, ale len ako plnoprávny člen Európskej únie.

“Ak bude chcieť EÚ poskočiť dopredu, existuje len jeden spôsob, ako to urobiť. Udeliť členstvo Turecku a naštartovať kultúrny a ekonomický rast,” povedal Erdogan, ktorého vláda v roku 2005 zohrala zásadnú úlohu pri začatí rozhovorov o plnom členstve Ankary v Európskej únii.

Členovia výboru Európskeho parlamentu (EP) schválili v júni tohto roku uznesenie, v ktorom vyzvali Európsku úniu, aby formálne pozastavila prístupové rozhovory medzi Ankarou a Bruselom. Dôvodom sú predovšetkým ústavné zmeny, ktoré dávajú prezidentovi Erdoganovi rozsiahle právomoci. V prípade, že Turecko prijaté ústavné reformy nezmení, europarlament chce prístupové rokovania s Tureckom bezodkladne zastaviť.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila v polovici septembra želanie, aby boli prístupové rozhovory s Tureckom témou októbrového samitu EÚ. Podľa jej názoru existuje možnosť pozastaviť rokovania väčšinovým rozhodnutím. To by znamenalo, že pri hlasovaní o návrhu by stačil súhlas len 16 z celkovo 28 členských štátov Európskej únie. Merkelová už pred tým vyhlásila, že Turecko sa od európskych hodnôt odkláňa závratnou rýchlosťou.

Prezident Erdogan vo svojom nedeľňajšom prejave obvinil EÚ z poskytnutia útočiska tým, ktorý podkopávajú vládu v jeho štáte. Dodal tiež, že euroblok zlyhal v boji proti terorizmu. Začiatkom júla vyhlásil, že pokiaľ Berlín nevydá Ankare prívržencov Fethullaha Gülena, bude naďalej považovať Nemecko za útočisko teroristov.

Foto zdroj: http://www.bumm.sk/kulfold/2017/10/01/erdogan-torokorszagnak-mar-nincs-szuksege-az-eu-s-tagsagra

(tom)