Týždeň za nami: Zmätok na Ústavnom súde a schválený štátny rozpočet

Prezident Kiska vymenoval troch ústavných sudcov: Mamojku, Laššákovú a Ďuriša, čím chcel naivne ukončiť dlhoročný spor so Smerom. Mamojka a Laššáková boli navrhnutí ako členovia tejto strany. Pred pár rokmi ich zamietol ako nekvalifikovaných, tento raz siahol po oboch, aby si umyl ruky.

Predseda SNS Danko postrehol, že Kiska mal vymenovať iba jedného z dvojice Mamojka – Laššáková. V roku 2016 skončilo funkčné obdobie sudcu Dobríka a parlament vybral na jeho miesto dvoch kandidátov, Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú.

Z nich mal vzísť jediný Dobríkov nástupca, nie dvaja. Danko Kiskovi v liste odkázal, aby prestal miešať hrušky s jablkami a s Dankovým názorom súhlasí aj Bugár. Danko celkom spochybnil vymenovanie sudcov a ako u neho býva zvykom, môže zamotať ďalšiu kauzu. Kiska vraj pred vymenovaním sudcov hanobil Ústavný súd, podľa jeho predsedníčky poškodzoval jeho dobré meno a dôveryhodnosť u občanov.

Parlament schválil štátny rozpočet na budúci rok, hlasovali zaň aj niektorí poslanci z opozície. Jednotlivé ministerstvá si podelia balík 16 miliárd eur. Ministerstvo obrany dostalo o 92 miliónov viac ako v minulom rozpočte a ministerstvo školstva po toľkých proklamáciách o potrebe väčšej sumy o 69 miliónov menej.  Schválenie rozpočtu je stabilizujúci prvok pre vládnu koalíciu a rozpočet je realistický, spĺňajúci najprísnejšie pravidlá – to je Ficov názor. Remišová z OĽANO sa nazdáva, že tento rozpočet nie je rozpočtom hrdej krajiny a neinvestuje do rozvoja a potenciálu svojich ľudí. “Je to neambiciózny rozpočet, len udržiavací,“ podľa Veroniky Remišovej.

Miliarda sem, miliarda tam, peniaze poletujú, rekordných 13 miliónov eur dostalo hlavné mesto na opravu rozbitých ciest. Ďalšie eurá pôjdu na rekonštrukciu budovy SND. Vláda venovala celé zasadanie Bratislave a výsledkom je viac ako tridsať prijatých uznesení týkajúcich sa života jej obyvateľov. Má sa vystavať nový pavilón Galérie Danubiana a primátor Ivo Nesrovnal sa rozplýva blaženosťou nad svojím vzťahom k vládnemu kabinetu.

Milióny idú aj do Líbye a pri štýle Ficovho míňania sa už ani nepýtame, koľko. Peniaze tam idú vraj na to, aby sa zlepšili životné podmienky Afričanov, čím sa má znížiť riziko migrácie a zároveň sa majú ochrániť hranice EÚ. Do Líbye posiela Slovensko aj odborníkov, ktorí údajne naučia Líbyjčanov, ako pestovať kešu oriešky tak, aby ich mohli vyvážať do celého sveta.

Bývalá hlava slovenskej politiky Vladimír Mečiar debatoval spolu s Václavom Klausom v budove bývalého Federálneho zhromaždenia v Prahe pri príležitosti 25. výročia rozdelenia Česko-Slovenska na dva samostatné štáty. Mečiar si spomínal, ako sa všetko riešilo za cvalu, od novej meny, štátnych znakov a delenia spoločného majetku.

(mil)

Foto zdroj: https://hnonline.sk/svet/1081609-rozdelenie-ceskoslovenska-klaus-meciar