Ukrajina deportovala do Poľska gruzínskeho exprezidenta

Ukrajinské orgány deportovali 12. februára z krajiny bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

Poľská pohraničná stráž v tejto súvislosti uviedla, že Saakašvili sa na ukrajinskom území zdržiaval nelegálne a z toho dôvodu bol v súlade so všetkými právnymi postupmi vrátený do krajiny, z ktorej prišiel.

Gruzínsky exprezident, ktorý je zároveň bývalým guvernérom ukrajinského regiónu Odesa prekročil v septembri minulého roku nezákonne poľsko-ukrajinskú hranicu, tým že sa odmietol podrobiť hraničnej kontrole. Dav jeho prívržencov na colnici mu umožnil prejsť cez tranzitnú zónu. Hrozilo, že situácia vyústi do konfliktu s pohraničnou strážou, ktorej však bolo nariadené nepoužiť zbrane.

Saakašvili je v súčasnosti bez štátnej príslušnosti. V GRuzínsku, teda jeho pôvodnej vlasti je proti nemu vedené trestné stíhanie za spreneveru. Gruzínske orgány ho následne zbavili občianstva. Neskôr mu štatút občana udelila Ukrajina, keď sa po tamojšom prevrate v roku 2014 stal guvernérom Odesy. Ukrajinský prezident Petro Porošenko mu však v rámci konfliktu pre boj o moc občianstvo v júli minulého roku odňal.

Michail Saakašvili označil svoje deportovanie za únos a posťažoval sa na nezákonný postup ukrajinských orgánov. Prezidenta Porošenka označil za zákerného špekulanta, ktorý chce Ukrajinu zničiť. Prístup Poľska označil naopak za príjemný.

Ukrajinský prezident vo svojej reakcii uviedol, že Saakašvili porušil ukrajinskú ústavu a pripomenul jeho trestné stíhanie v Gruzínsku. Dodal, že exprezident nie je viac ukrajinským občanom a preto nemôže ďalej pôsobiť v ukrajinskej politike.

Saakašvili sa však nevzdáva a chce nájsť zákonný spôsob, ako sa na Ukrajinu opäť vrátiť. Aj takýto tragikomický nádych má boj o moc u našich východných susedov.

Foto zdroj: https://www.rferl.org/a/ukraine-saakashvili-detained-kyiv/29035346.html

(tom)