USA zverejnili zoznam nepohodlných Rusov. Putin sa vyjadril, že ide o nepriateľský akt

Spojené štáty zverejnili zoznam ruských politikov, podnikateľov a šéfov významných ruských podnikov. Materiál pod názvom Kremeľský zoznam vydalo americké ministerstvo financií.

Dokument je síce súčasťou protiruských sankcií, ktoré v auguste minulého roku podpísal americký prezident Donald Trump, avšak osoby v ňom uvedené nebudú podliehať protiruským opatreniam. Vo všeobecnosti je tento zoznam vnímaný ako dokument, v ktorom sú uvedené mená z blízkeho prostredia ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Na Kremeľskom zozname sa ocitol napríklad Putinov hovorca Dmitrij Peskov, členovia ruskej vlády, šéfovia významných bánk, riaditelia štátnych energetických podnikov a bohatí podnikatelia.

Ruský prezident vo svojej reakcii uvedený dokument označil ako nepriateľský akt. Na odľahčenie uviedol, že je sklamaný z toho, že jeho meno v zozname nefiguruje.

„Tento zoznam sme očakávali a nebudem tajiť, že sme boli pripravení urobiť odvetné kroky, závažné kroky, ktoré by naše vzťahy priviedli na úplne nulovú úroveň. Týchto krokov sa však zatiaľ zdržíme,“ vyhlásil Vladimír Putin s tým, že je na rozhodnutí Washingtonu, či chce s Moskvou aj naďalej spolupracovať. Dodal tiež, že Rusko nemá v tejto chvíli záujem vyostrovať súčasnú situáciu.

„Budeme trpezlivo budovať vzťahy, pokiaľ na to bude pripravená aj druhá strana, v tomto prípade americká,“ poznamenal šéf Kremľa.

Podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova, osoby uvedené na zozname sú fakticky Spojenými štátmi označené za nepriateľov.

Kroky americkej administratívy prispievajú k tomu, aby sa vzájomné vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi nezlepšovali, práve naopak.

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/417385-us-kremlin-list-russia/

(tom)