Útočník v Štokholme – žiadateľ o azyl

Útočník v Štokholme – žiadateľ o azyl

Hlavným podozrivým v súvislosti s piatkovým smrteľným útokom nákladným autom v švédskom hlavnom meste Štokholm, pri ktorom zahynuli štyria ľudia a pätnásť osôb bolo zranených, je podľa vyšetrovateľov odmietnutý žiadateľ o azyl, ktorý je sympatizantom tzv. islamského štátu (IŠ).

Švédska polícia v súvislosti s vyšetrovaním tohto teroristického útoku uviedla v nedeľu 9. 4. nové podrobnosti. Muž, ktorý je podozrivý z činu, bol identifikovaný ako 39-ročný Uzbek. Podľa vyšetrovateľov v roku 2014 požiadal o povolenie na trvalý pobyt v krajine. Švédska agentúra pre migráciu, podľa šéfa polície Jonasa Hysinga, jeho žiadosť v júni 2016 zamietla. Muž bol agentúrou následne v decembri toho istého roku informovaný, že má štyri týždne na to, aby krajinu opustil. Podozrivý oznámenia ignoroval a jeho prípadom sa začala zaoberať polícia, ale muž sa začal ukrývať.

Hysing sa vyjadril, že Uzbek sympatizoval s extrémistickými organizáciami ako je napríklad tzv. islamský štát. Polícia po vykonaní asi 500 rozhovorov zhromaždila veľké množstvo dôkazov ako aj početné správy od očitých svedkov.

Vyšetrovanie potom viedlo, podľa vyjadreniu švédskej sudkyne Hellgy Hullmanovej následne k zatknutiu ďalšieho podozrivého v prípade. Polícia muža zatkla a bol mu pridelený verejný obhajca. V sobotu 8. apríla vyšetrovací tím uviedol, že odhalenie potenciálnych teroristických väzieb a hľadanie možných komplicov hlavného podozrivého bolo jednou z hlavných priorít bezpečnostných orgánov.

Útok sa uskutočnil v piatok 7. apríla na jednej z hlavných peších zón vo švédskej metropole. Nákladné vozidlo vtedy na rušnej nákupnej ulici vrazilo do ľudí a skončilo v obchodnom dome, následkom čoho sa vznietilo. Hlavnému podozrivému, ktorý údajne kamión riadil, sa podarilo utiecť, ale neskôr bol zadržaný a zatknutý. Pri útoku bolo pätnásť osôb zranených a štyria ľudia zomreli.

Foto zdroj: https://www.whitecase.com/locations/emea/stockholm

(tom)