V Kosove zastrelili srbského politika. Dialóg medzi Prištinou a Belehradom sa prerušil

Významný srbský politik v Kosove bol zastrelený pred kanceláriou svojej strany v meste Mitrovica. Vražda Olivera Ivanoviča vyvolalo pobúrenie Belehradu, ktorý na protest prerušil svoje rozhovory s Prištinou.

Srbská štátna televízia uviedla, že Ivanovič bol 16. januára smrteľne zranený po tom, ako na neho neznámy útočník vystrelil pred sídlom politickej strany Občianska iniciatíva

Srbsko na protest oznámilo, že prerušuje zmierovacie rozhovory s vládou v Prištine, ktoré sprostredkuje Európska únia.

Po tom ako sa vzájomné rokovania medzi Kosovom a Srbskom pozastavili v marci minulého roku, keď bol kosovský opozičný líder Ramuš Haradinaj zadržaný na základe srbského zatykača francúzskou pohraničnou políciou, ich pokračovanie boli naplánované práve na utorok. Francúzi neskôr terajšieho kosovského premiéra Haradinaja prepustili na slobodu napriek tomu, že Srbi žiadali o jeho vydanie.

Srbský vládny orgán pre Kosovo prostredníctvom svojho riaditeľa Marka Duriča označil incident za teroristický útok, ktorý je zameraný na celý srbský národ.

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyhlásil, že vražda Olivera Ivanoviča je teroristickým činom. V tejto súvislosti oznámil, že misiám EÚ a OSN v Kosove posiela list, v ktorom ich žiada, aby sa srbské orgány mohli v Kosove zúčastniť vyšetrovania tohto prípadu.

„Nájdeme vraha alebo vrahov! Momentálne nie som oprávnený hovoriť o tom, čo sme sa dozvedeli. Nechcem špekulovať, ale existujú zaujímavé detaily, ktoré poukazujú na možných páchateľov,“ dodal prezident. Vyhlásil tiež, že bez ohľadu na svoj pôvod, páchateľ zaútočil nielen na Ivanovičovu rodinu, ale aj na celý srbský národ.

Európska únie prostredníctvom svojej hovorkyne vraždu ostro odsúdila. Maja Kocijančičová uviedla, že Únia od príslušných orgánov očakáva vynaloženie maximálneho úsilia nájsť a potrestať páchateľov tohto zločinu.

Pripomíname, že Kosovo aj Srbsko sa snažia vstúpiť do Európskej únie. Brusel si však za podmienku kladie, aby obe krajiny medzi sebou najprv vyriešili vzájomné spory.

Na mieste je možno otázka, čo sledujú sily, ktorá za vraždou srbského politika stoja. Odpoveďou môžu byť tie isté pohnútky, ktoré viedli k vraždeniu Srbov v Kosove po vojenskej intervencii NATO v roku 1999.

Foto zdroj: http://www.businessinsider.com/oliver-ivanovic-kosovo-serb-politician-shot-dead-terrorism-2018-1

(tom)