V materskej škole v Prašníku sa objavila prasacia chrípka

S podozrením na prasaciu chrípku hospitalizovali v nemocnici na bratislavských Kramároch trojročné dievčatko z materskej školy v Prašníku neďaleko Piešťan. Stav malej pacientky je vážny.

Škôlkarku s vysokými teplotami najskôr záchranka previezla do piešťanskej nemocnice. Odtiaľ ju transportovali do Bratislavy, kde testy potvrdili, že ide o vírus H1N1 z roku 2009. Prenáša sa rovnako ako pri sezónnej chrípke, ide však o agresívnejšiu formu. Infekcia sa šíri kvapôčkovým spôsobom, teda kýchaním a kašľom, ale aj úzkym kontaktom s chorým človekom alebo dotykom infikovaného miesta. Prasaciu chrípku sprevádza prudký nástup horúčky, ktoré môžu trvať dlhšie ako pri bežnej chrípke. Ďalšími príznakmi sú bolesti hrdla, hlavy, svalov, kašeľ, únava, zimnica, hnačka či zvracanie.

Prasacia chrípka postihuje iba ľudí, nešíri sa na nich od prasiat. Chrípku prasiat spôsobuje vírus A. Vírus H1N1 vznikol pravdepodobne spojením vírusov prasacej chrípky A, vtáčej a ľudskej chrípky. Nákazlivosť vírusom H1N1 u ľudí je vysoká, úmrtnosť predstavuje 1 až 4 percentá. Budovu Materskej školy v Prašníku na týždeň zatvorili, jej priestory čistia a dezinfikujú podľa pokynov hygienikov.

(lbr)

Foto: Lýdia Brabcová pre NN