V Rusku už úraduje nový americký veľvyslanec. Kremeľ dúfa v zlepšenie rusko-amerických vzťahov

V Rusku už úraduje nový americký veľvyslanec. Kremeľ dúfa v zlepšenie rusko-amerických vzťahov

Moskva má záujem o “predvídateľnú, konštruktívnu a vzájomne prospešnú spoluprácu” s Washingtonom. Na slávnosti odovzdávania menovacích dekrétov novým veľvyslancom v Moskve to 3. októbra vyhlásli ruský prezident Vladimir Putin. Skonštatoval však, že súčasné bilaterálne vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi nedávajú dôvod k spokojnosti.

“Sme za konštruktívnu, predvídateľnú a vzájomne prospešnú spoluprácu,” zdôraznil ruský prezident a dodal, že “dôsledné dodržiavanie princípu rovnosti, rešpektovania národných záujmov a nezasahovania vo vnútorných záležitostiach musí byť základom bilaterálnej spolupráce”.

Slávnostného odovzdávania dekrétov diplomatom sa zúčastnil aj nový veľvyslanec Spojených štátov v Moskve Jon Huntsman. Ten sa po udalosti zaviazal spolupracovať na obnovení dôvery a posilnení bilaterálnej spolupráce medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Huntsmanovo menovanie prichádza v čase napätých vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom. Oba štáty sú v súčasnosti, orkem iných záležitostí aj diplomatickom spore. Ten sa týka zabavenia ruských diplomatických nehnuteľností Spojenými štátmi. Rusko na tieto kroky reagovalo podobnými recipročnými opatreniami.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov 3. októbra povedal, že Kremeľ vyjadruje nádej, že americké veľvyslanectvo pod vedením Jona Huntsmana prispeje k zlepšeniu vzťahov medzi oboma štátmi. Ruský prezident sa podľa jeho hovorcu domnieva, že dobré vzťahy sú nielen v záujme Moskvy a Washingtonu, ale aj v záujme celého sveta.

“Dúfame však, že pod vedením nového veľvyslanca, bude prinajmenšom aspoň americká diplomatická misia schopná výrazne prispieť k náprave škôd v našich vzťahoch,” pripomenul Peskov odvolávajúc sa na ostatné kroky Spojených štátov namierených proti ruským diplomatom.

Foto zdroj: https://uk.reuters.com/article/uk-usa-diplomacy-russia-kremlin/kremlin-we-hope-new-u-s-envoy-can-help-repair-u-s-russia-ties-idUKKCN1C80UD

(tom)