V Sobranciach môžete na výstave vidieť až 821 kraslíc

Upriamiť pozornosť na nápaditú ľudovú tvorivosť a folklórne tradície, ktoré sa dodržiavajú počas veľkonočných sviatkov na Zemplíne, má výstava Kraslice v Sobranciach. Návštevníci si môžu do 15. apríla pozrieť 821 zdobených vajíčok v kultúrnom dome.

Je to prvý ročník výstavy a organizátorom tiež priniesol prekvapenia – sami netušili, koľko šikovných ľudí v regióne robí krásne kraslice. Myšlienka je natoľko zaujímavá, že organizátori pripravili tvorivé dielne pre žiakov základných a stredných škôl. Najväčšiu kraslicu vytvorili v dennom stacionári v Sobranciach – má výšku 170 a šírku 120 centimetrov.

Kraslice, inak povedané písanky či veľkonočné, maľované, červené, cifrované – to všetko sú názvy pre slepačie, kačacie alebo husacie vyfúknuté vajíčka zdobené viacerými výtvarnými technikami. Patria k symbolom Veľkej noci. V dnešnej dobe sa vyrábajú dokonca kovové, plastové či sklenené vajcia, techník na zdobenie je oproti minulosti čoraz viac.

Vajce sa považovalo za symbol života a plodnosti po stáročia, spĺňalo funkciu obradného jedla. Tradícia maľovať vajcia pochádza z pohanských čias, keď mali namaľované znaky umocňovať ich čarovnú silu. Pre raných kresťanov bolo vajce hlavným symbolom Ježišovho vzkriesenia – pripomína totiž zatvorený hrob, z ktorého vstal Kristus. Obľúbeným veľkonočným jedlom sa však vajíčka stali aj preto, že sa nesmeli v pôstnom období jesť.

Najväčšia zbierka kraslíc je v ukrajinskom meste Kolomyja. Zhromažďovali ich viac ako sto rokov a je ich vyše dvanásť tisíc z celého sveta.

(iri)
Foto zdroj: http://www.meteoweb.eu/2015/04/pasqua-ferrara-riapre-in-record-duomo/425333/