Viete, kedy je čas navštíviť diabetológa?

Cukrovka, ktorá je v súčasnosti novodobou celosvetovou pandémiou, má dostatočný počet varovných signálov, ktoré by nás mali priviesť k lekárovi, často si ich však nevšímame alebo ich pripisujeme niečomu inému – vyčerpaniu z práce, stresu, počasiu… Včasné zachytenie ochorenia ako aj jeho včasné liečenie predchádza komplikáciám, ktoré obmedzujú život a môžu spôsobiť aj predčasnú smrť. Odhaduje sa, že cukrovku druhého typu má jeden zo štyroch dospelých a ani o tom nemusí vedieť.

Jedným z príznakov je neustály hlad – a to dokonca aj hneď po jedle. Organizmus totiž nevie spracovať potraviny na energiu. Stála únava pri dostatočnom spánku je tiež varovaním, je to z neschopnosti zužitkovať glukózu, ale aj dôsledkom dehydratácie z častého močenia. Ďalšími príznakmi sú sucho v ústach, spomínané časté močenie, neuhasiteľný smäd, nevysvetliteľná strata hmotnosti (charakteristická pri diabete prvého typu), rozmazané videnie, ktoré je znakom zvýšenej hladiny cukru.

Varovným príznakom je aj extrémne suchá a svrbiaca pokožka a pomaly sa hojace rany. Nezdravý dych môže signalizovať vysokú hladinu ketónov v krvi, ktoré telo produkuje keď začne spaľovať tuk, pretože bunky nedostávajú energiu z glukózy. Vysoká hladina cukru v krvi môže spôsobiť spomalenie pohybu žalúdka a čriev, čo je dôvodom nevoľnosti a zvracania. Zlým signálom sú časté bolesti hlavy, bezdôvodná nervozita, mravčenie a stŕpnutosť nôh, taktiež nepríjemné bolesti brucha či opakované kvasinkové infekcie, u mužov aj erektilná dysfuncia.

Ak ste našli viacero pretrvávajúcich príznakov je naozaj čas, aby ste navštívili svojho všeobecného lekára a dali si urobiť krvný obraz. Z neho lekár usúdi, či ide o diabetes alebo o iné ochorenie. V každom prípade vyšetrenie netreba odkladať, aby zvýšená hladina cukru nespôsobila v tele nenapraviteľné škody ako je poškodenie zraku, nervov v končatinách, srdcovo-cievne ochorenia či ochorenie obličiek. V každom prípade je najlepšou prevenciou zdravá životospráva a dostatok pohybu.

(iri)

Foto zdroj: http://glamourless.co.uk/uptodate/cake-actually-bad-researcher-discovers/