Vladimír FERKO: Zákon smotany – 11. časť

Autor: Vladimír Ferko
Zakon smotany

Motto: “Zákonite ako na mlieku vzniká smotana, v ľudskej spoločnosti vzniká spoločenská smotánka. Ich spoločný znak – plesnivieť začínajú vždy zvrchu…” (Vladimír Ferko)

Po celé stáročia je v radoch šľachty zreteľný diferenciačný proces, zjavne každá spoločenská vrstva, stav či trieda má naďalej tendenciu štrukturovať sa, spomedzi rovných sa vždy vyčleňujú – rovnejší, či prví medzi rovnými. V ruskom komunizme či v nemeckom nacizme hierarchicky najvyššie stáli členovia strany s najnižším číslom partajnej legitimácie. Recidívy týchto kritérií sme historicky nedávno zaznamenali v tzv. disidentskom hnutí a pri vzniku politických strán…

Sprievodným javom celej doby počas vlády jednej strany tzv. komunistov boli mnohé a rôznorodé aféry. Pravdaže bez takej publicity ako za čias prvej republiky, keď noviny vykričali pani ministrovej, že si dala za štátne peniaze mramorom obložiť kúpeľňu, alebo, že ten či onen sa nezákonne obohatil na pozemkovej reforme. Mnohé aféry v ére tzv. reálneho socializmu boli plánované, profesionálne dobre pripravené ako  svojpomocné akcie.

Keď malo prísť zdraženie áut, zariadil sa pre verchušku dovoz z Francúzska. Parádne limuzínky Simca boli vtedy u nás najexkluzívnejšími autami. Rozdeľovali ich, ako inak, v Bielom dome na Hlbokej ulici v Bratislave (ÚV KSS). Auto Simca sa dala obratom ruky predať so ziskom 80 až l00 tisíc korún. Po “simkách” nasledovala aféra s mongolskými kožuchmi. Prišla ich záľaha a opäť sa rozdeľovali podľa zoznamu privilegovaných.

Boli aféry s bytmi, nábytkom, televízormi, valutami i striebrom (prípad súdruh Zelík). V Považskej Bystrici prepukla aféra s kúpeľňovými vaňami z nerezu, ktoré tam vyrábali a montovali za bagateľ do papalášskych kúpelní, hoci jedna vaňa stála 18 tisíc korún! Neskôr v tých istých strojárňach vznikla veľká rozkrádačka, ktorá nie je súdne skončená. V Tatramate v Matejovciach bola aféra s práčkami (bezchybné výrobky vyraďovali ako nepodarky) a potom ich rozvážali priamo do bytov funkcionárov. Kvetovou aférou sa preslávil okresný tajomník KSS z Levíc, ktorý okrem záľahy povinných darov dostal k narodeninám 20 tisíc červených klincov! Jeho šofér ich odvážal nazad do kvetinárstva a niektoré úbohé kvietky sa takto (s príslušným ziskom) obrátili aj štyri razy.

Podivuhodnú rolu v tých časoch zahrali falošní odbojári a starí gardisti, ktorí si vymysleným spôsobom vylepšovali svoje kádrové profily. Pred súd sa dostal iba jediný, istý Gabriš, ktorý pod rôznymi zámienkami vymámil a nazbieral sedem kilogramov (!) metálov a pamätnú Dukelskú medailu mu napokon legálne udelili, hoci bol nevojak a na Dukle nikdy nebol ani ako turista. Bolo udivujúce, že taký primitív vodil za nos nielen mnohých aparátnikov, ale aj inštitúcie ako Vojenský historický ústav či SNR.

Strmá kariéra iného masjtra, dosť známeho Petra Dudáša je skutočne ako z Absurdistanu. Dudáš si v Slovenskom národnom povstaní prisvojil dokumenty i zásluhy svojho padlého menovca a potom po kariérnom rebríku prudko stúpal.

Prepracoval sa až za podpredsedu Medzinárodnej federácie bojovníkov proti fašizmu! Ani súdruh Dudáš, ani desiatky iných sa na lavicu obžalovaných nedostali. Nebolo žalobcu, nebolo sudcu. Pre jedinú príčinu, ich aféry by boli v takej miere diskreditovali režim, že to členovia ÚV považovali za neúnosné.

Korunou afér bol prípad Babinský, ktorého nazývali či prezývali “kráľom Oravy”. Čas vtedy už natoľko pokročil, ba už natoľko pokročila aj degenerácia novodobej šľachty, že vred musel niekde prasknúť. Proces s Babinským a kumpánmi hol skutočne historický. Po prvý raz zazneli v súdnej sieni jeho mená z partajného panteónu. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa pristihnutí hlaváči, najmä prostredníctvom svojich ctihodných manželiek, snažia vyvliecť z kalamity, ako do obžalobného spisu dodatočne vpašovávali faktúry a šeky ako doklady, že na mieru vyrobený štýlový nábytok z oravského červeného smreku – zaplatili. Túto naivnú snahu hravo odhaľovalo zaskočené a vrchnosťou v mihu opustené dieťa svojej doby – Babinský.

Ako v prečudesnom panoptiku defilovali pred senátom najpoprednejší z popredných, ako úbohé figúrky, ktorým chýba noblesa skutočných šľachticov. Jeden za druhým ako zlodej, pytliak, hochštapler, smilník, požívačník, ktorý sa priamo z orgií v oravskom Mlyne náhli do rozhlasu, aby národu v živých slovách kázal o morálke.

Príznačné je, že hoci vyšli najavo i príbehy s „ľudskými čítankami“, mladými, ba aj “nezletilými” kurvičkami, ktoré potešovali bruchatých apušov, ani v jednom prípade súd nepoužil paragraf o zneužití mladistvej či o kupliarstve, ani jedna z oravských hetér na súde nesvedčila, dokonca ani tie, ktoré za dvetisíc korún na ruku prišli o vienok zelený…

 

Foto zdroj:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tatra_613_Bratislava._March_1993.jpg

(Pokračovanie…)