Vladimír FERKO: Zákon smotany – 8. časť

Autor: Vladimír Ferko
Zakon smotany

Motto: “Zákonite ako na mlieku vzniká smotana, v ľudskej spoločnosti vzniká spoločenská smotánka. Ich spoločný znak – plesnivieť začínajú vždy zvrchu…” (Vladimír Ferko)

Po celé stáročia je v radoch šľachty zreteľný diferenciačný proces, zjavne každá spoločenská vrstva, stav či trieda má naďalej tendenciu štrukturovať sa, spomedzi rovných sa vždy vyčleňujú – rovnejší, či prví medzi rovnými. V ruskom komunizme či v nemeckom nacizme hierarchicky najvyššie stáli členovia strany s najnižším číslom partajnej legitimácie. Recidívy týchto kritérií sme historicky nedávno zaznamenali v tzv. disidentskom hnutí a pri vzniku politických strán…

Podvody a drancovanie sprevádzalo aj zariaďovanie víl nomenklatúrnych kádrov. Svojvôľa, korupcia, zlodejstvo a arogancia červenej šľachty mali viac než zelenú. K vile, ktorú v Bratislave vyhliadli pre súdruha H., sa pridružila komplikácia, býval v nej klavírny virtuóz Michal Karin. Na pamätnom zjazde slovenskej ľavice v Ľubochni v roku 1921 zahral ako zázračné dieťa – Internacionálu. Ani takáto historická zásluha mu už nepomohla. Akcia B sa vrátila. Zaslúžilého majstra, staručkého pána Karina donútili presťahovať sa do takého malého bytu v petržalskom paneláku, že si doň nemohol vziať svoje klavírne krídlo. Michal Karin reagoval na situáciu s noblesou aristokrata – partajnej vrchnosti vrátil všetky vyznamenania a pocty, požiadal o vysťahovanie z republiky. Byt mu nevrátili, do uvoľnenej vily vo vychytenej štvrti Bratislavy sa nasťahoval prominentov syn.

Michal Karin do roka po presťahovaní v paneláku, kam sa mu ani nezmestil klavír, zomrel.

Vily a chaty! Podľa možnosti na najkrajších miestach Slovenska. V Trenčianskych Tepliciach a na okolí si v rokoch 1966 – 1978 zväčša nomenklatúrnici vybudovali 150 chát, viac ako polovicu bez stavebného povolenia. Podobne v Santovke, v Senci, v Piešťanoch, v Nízkych Tatrách a za Dunajom v Naďmaroši a pri Balatone (súdruh János Kádár). Na mnohých miestach po Slovensku vznikali funkcionárske ulice, sídliská či prísne uzavreté chatárske osady, napríklad nad Limbachom, na exkluzívnom mieste, kde partajné bratstvo uzavrel generálny prokurátor, predseda Najvyššieho súdu a minister. Cesta, plot, prívod vody, elektrina – všetko na účet štátu. Žilinskí partajní výtečníci si na Bôriku postavili hotové sídlisko so zvláštnym režimom, ľud ho nazýval – Červené námestie alebo Zlodejský vŕšok. Podobné enklávy vznikli vo viacerých mestách.

 

Foto zdroj: http://www.kupele-teplice.sk/relax_a_procedury/termalne_a_relaxacne_bazeny/bazen_grand_a_ostatne_bazeny/

(Pokračovanie…)