Vladimír FERKO: Zákon smotany – 9. časť

Autor: Vladimír Ferko
Zakon smotany

Motto: “Zákonite ako na mlieku vzniká smotana, v ľudskej spoločnosti vzniká spoločenská smotánka. Ich spoločný znak – plesnivieť začínajú vždy zvrchu…” (Vladimír Ferko)

Po celé stáročia je v radoch šľachty zreteľný diferenciačný proces, zjavne každá spoločenská vrstva, stav či trieda má naďalej tendenciu štrukturovať sa, spomedzi rovných sa vždy vyčleňujú – rovnejší, či prví medzi rovnými. V ruskom komunizme či v nemeckom nacizme hierarchicky najvyššie stáli členovia strany s najnižším číslom partajnej legitimácie. Recidívy týchto kritérií sme historicky nedávno zaznamenali v tzv. disidentskom hnutí a pri vzniku politických strán…

Svojráznu kapitolu y tých bizarných časoch písali manželky funkcionárov, ktoré kade šli, tade žiarili odrazeným svetlom zo žiarivých funkcií svojich manželov. Tento, chvíľami až príkry rozdiel v správaní sa mužov a žien, ich odlišného vzťahu k mnohým veciam života, vyjadril lapidárne už Karel Čapek, keď napísal, že skôr si porozumie minister so šoférom ako ich manželky. Vstup medzi nobilitu vyžadoval prvotriednu krajčírku, kaderníčku. Špičkovou krajčírkou na podprsenky v Bratislave bola istá pani, ktorá krajčírskym umením naprávala chyby prírody a erózie času na prominentkách.

Jedna z dobových dám každý týždeň lietavala vrtuľníkom ku kaderníkovi do Krakova a jedno lietadlo pre jednu paničku letelo na otočku do Paríža, po šampón pre psa, čo sa vykázalo ako vitálna indikácia, súrny let po život zachraňujúci francúzsky liek. Keď otvorili motorest Ranč v Trenčianskych Bohuslaviciach, prominentky tam často chodili na služobných autách na býčie žľazy! Z hovädzieho poznali len sviečkovú, dokonca sa naučili rozoznávať, či je z vykŕmeného býčka, alebo len z obyčajnej kravy. Pikantnú nepríjemnosť raz straníckej vrchnosti spôsobila rakúska televízia, keď v predvianočnom čase ukázala prominentné Slovenky, ako štedro nakupujú vo Viedni v čase, keď náš vianočný trh bol viac ako biedny.

Trápností bolo neúrekom. Správanie sa na recepciách, tanec okolo exkluzívnych kožuchov zo somálskych leopardov, sólocesty k vychýreným žilinským krajčírom, výlety do sveta na účet štátu, verejná bitka v obchode pre čižmičky z krokodílej kože (pár 10 700 korún), rozmanité okázalé demonštrácie bohatstva a najmä – moci.

Osobitnou kapitolou, ktorú papalášske paničky napísali v čase tzv. reálneho socializmu, bolo ich správanie sa k svojmu okoliu, ku kolegom a kolegyniam, skoro bez výnimky vzdelanejším, skúsenejším, ich vŕšenie sa na nich. Spôsobili veľa neprávostí, ba aj nejeden infarkt. Bolo medzi nimi veľmi málo osobností, ktorých správanie neovplyvňovala výška funkcie, ktorú zastávali ony, alebo ich manželia.

Ženská časť novodobej červenej šľachty mala toľko starostí so svojím postavením, že jej akosi neostával čas pre vlastné ratolesti, z ktorých sa rýchlo grupovala zlatá mládež. Mnohí výrastkovia a šuliprtky z tohto privilegovaného stavu si už v rokoch základnej školskej dochádzky uvedomovali svoje výsadné postavenie a arogantne ho zneužívali. Spolužiak môjho syna na gymnáziu priam provokoval profesorov. Ak sa mu zachcelo zo školy odísť, nik ho v nej neudržal.

Podľa študijných výsledkov mal prepadnúť, ale prešiel, hravo zmaturoval. A raz, na tlačovej porade sme sa všetci novinári z úst partajného šéfa školstva Ivana Litvaja dozvedeli, že tento konkrétny mládenec je „jadrový talent“ (doslova) a preto ide študovať do Moskvy na atómový inštitút. Stadiaľ ho však čoskoro vyhodili a Slovensko prišlo o jedného nukleárneho fyzika.

Ktože dnes už poráta, koľko skutočne talentovaných chlapcov a dievčat nemohlo študovať to, čo si vysnívali, koľkí z nich sa pre partajné „talenty“ ďalej nedostali do škôl. A hoci to bolo ideovo nemožné, najzlatejšie zlaté deti študovali v západnej Európe.

 

Foto zdroj:

(Pokračovanie…)