Vládne zmeny v Poľsku: Premiérka Beata Szydlová abdikovala
Zo zahraničia

Vládne zmeny v Poľsku: Premiérka Beata Szydlová abdikovala

Vedenie poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) oznámilo, že súčasnú premiérku Beatu Szydlovú, ktorá vo štvrtok oznámila svoju demisiu nahradí vicepremiér a minister pre rozvoj a financie Mateusz Morawiecki.

Morawiecki je podľa britského denníka The Guardian známym tým, že bojuje proti daňovým únikom a podporuje sociálny štát. Na pozíciu predsedu vlády nastupuje v čase, keď sa očakávajú viaceré zmeny vo vláde, keďže pravicová vládna PiS sa bude sústrediť na komunálne voľby, ktoré sa uskutočnia budúci rok. V roku 2019 sa v Poľsku budú konať parlamentné voľby a voľba nového prezidenta je naplánovaná na rok 2020.

Beata Szydlová čelila napriek správam, že plánuje podať demisiu, neúspešnému odvolávaniu na návrh poľskej opozície.

Odkedy sa euroskeptická strana Právo a spravodlivosť dostala pred dvoma rokmi k moci, pod Szydlovej vedením sa vládny kabinet rozhodol vykonať viaceré inštitucionálne zmeny. Tie však kritizovali predstavitelia Európskej únie a Spojených štátov, ktorí vyhlásili, že podkopávajú právny štát a demokraciu.

Napriek kritike bola jej konzervatívna vláda jednou z najpopulárnejších v Poľsku od pádu komunizmu v roku 1989. Predovšetkým z dôvodu zníženia nezamestnanosti, zvýšenia verejných výdavkov a v súvislosti s orientáciou na tradičné katolícke hodnoty vo verejnom živote.

„Posledné dva roky – boli to pre mňa výnimočným obdobím čas a slúžiť Poľsku a Poliakom bola pre mňa česť,“ odkázala Szydlová na sociálnej sieti Twitter.

Odchádzajúca predsedníčka vlády by mala podľa námestníka poľského ministra zahraničných vecí zastávať v novej vláde post vicepremiérky. Ďalšie zmeny v poľskej vláde sa očakávajú v januári.

Pripomíname, že Poľsko a Maďarsko čelia v posledných mesiacoch zo strany európskej establišmentu v Bruseli intenzívnemu tlaku. To, či bude nový poľský predseda vlády razantnejší voči týmto tlakom, ukážu najblišie mesiace.

Foto zdroj: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22144464,niespodziewane-wystapienie-szydlo-w-tvp-chcemy-panstwa-prawa.html

(tom)

8. decembra 2017
Kalendár
január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
« dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Počasie

img

O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt

Národné noviny