Začiatok septembra bude patriť ľudovým majstrom
Kultúra, Správy, Z domova

Začiatok septembra bude patriť ľudovým majstrom

Prvý septembrový víkend bude v uliciach bratislavského Starého mesta patriť 27. ročníku festivalu Dni majstrov ÚĽUV. Zruční majstri a ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska, remeselné dielne, hry a zábavky pre deti, hudobno-tanečné vystúpenia, finalisti súťaže Zem spieva, tradičná kuchyňa, ale aj módna prehliadka, to sú Dni majstrov ÚĽUV 2017, ktoré sa konajú 2. a 3. septembra v centre Bratislavy.

Zruční majstri a ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska prídu predviesť svoje majstrovstvo a ponúknuť najkvalitnejší sortiment svojich výrobkov. Hviezdoslavovo námestie sa tak pomyselne rozdelí na kraje – na západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský, kde návštevníci môžu stretnúť hrnčiarov, kováčov, tkáčky, krasličiarky, paličkárky, drevorezbárov, drotárov a veľa iných výrobcov, ktorí sa usilujú o uchovanie tradičných remeselných výrob.

Festival Dni majstrov ÚĽUV je každoročne aj príležitosťou na udelenie titulu Majster ľudovej umeleckej výroby. ÚĽUV udeľuje ocenenie už od roku 1959 a do dnešného dňa udelilo 412 čestných titulov. Od roku 2014 udeľuje ocenenie spoločne s Ministerstvom kultúry SR. V rámci sobotňajšieho galaprogramu v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava bude ocenených šesť nových majstrov za rok 2017.

V tomto ročníku chce ÚĽUV vytvoriť viac zábavy aj pre detských návštevníkov. V povestnej Škole remesiel si deti vyskúšajú prácu s hlinou, drôtom, šúpolím či textilom a na Primaciálnom námestí sa vyhrajú do sýtosti tak, ako kedysi naši starí rodičia. Nebude chýbať ani drevený kolotoč na ručný pohon, školička tanca, zapletanie vrkočov, vystúpenia detských folklórnych súborov, či bábkové divadlo.

A keďže remeslo ide lepšie od ruky pri dobrej hudbe, ÚĽUV aj tento rok sľubuje bohatý hudobno-tanečný program. Počas dvoch dní sa na Hlavnom námestí a v Altánku na Hviezdoslavovom námestí predstavia známe folklórne súbory, ako napríklad FS Marína, FS Mladosť a FS Ilosvai, ženská spevácka skupina Trnki v sprievode ľudovej hudby Muzička, sólisti z úspešného programu RTVS Zem spieva: sestry Matákové, Peter Vajda a Miro Buzrla, interpreti world-music – obľúbená hudobná skupina Banda, Karpatské horké a mnohí iní.

Aj v tomto roku ÚĽUV vyzýva všetkých návštevníkov, aby prišli na festival odetí v kroji, prípadne v oblečení, ktoré je inšpirované tradičným odevom.

Foto zdroj: https://hrnciarstvomacak.com/

(bre)

23. augusta 2017
Kalendár
november 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
« okt    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Počasie
img
O nás

Email : info@narodnenoviny.sk
Adresa :
BUM Media spol. s r.o.
Šamorínska 10
821 06 Bratislava

Kontakt