Zástupca Ruska pri NATO: Kvalitatívna zmena k horšiemu

Zástupca Ruska pri NATO: Kvalitatívna zmena k horšiemu

Stály zástupca Ruskej federácie pri Severoatlantickej aliancii reagoval na snahy Aliancie zvýšiť svoju vojenskú prítomnosť v Európe. Označil ich ako príspevok k “rovnováhe hrozieb”, ktoré poškodzujú medzinárodnú bezpečnosť a na druhej strane sú tu pokusy o napravenie vzťahov.

“Uskutočnila sa kvalitatívna zmena k horšiemu. Po prvýkrát po mnohých rokoch nebude bezpečnosť v Európe určovaná obmedzujúcimi opatreniami a snahami o zabezpečenie bezpečnosti – nie s dôrazom na vojenské zámery, ale zavedením a udržiavaním určitej rovnováhy hrozieb,” povedal Alexander Gruško.

Ruský diplomat dodal, že situácia je ešte nebezpečnejšia, pretože nárast vojenskej prítomnosti NATO v Európe sprevádza protiruská propaganda a protiruská politika. Gruško uviedol, že Rusko nevidí žiadne známky pripravenosti NATO zastaviť svoju expanziu smerom na východ, a preto má Moskva všetky dôvody domnievať sa, že tento spôsob bude pokračovať.

Jeho komentár nadväzuje na výsledky samitu NATO v Bruseli, ktorý podľa vyslanca nepriniesol žiadne zmeny v politike vojenského bloku voči Rusku. Dodal, že nakoľko všetky rozhodnutia ohľadne Ruska sa uskutočnili na samite vo Walese a vo Varšave v rokoch 2014 a 2016, od tohto stretnutia neočakával nič nové.

“Toto všetko je už známe – teraz dokončia vytvorenie štyroch práporov a posilnia námorné skupiny v Baltskom a Čiernom mori. Každý deň dostávame správy o nových zariadeniach, ktoré sa budujú vo východoeurópskych krajinách. Posilňujú južné krídlo – americké a britské sily boli vyslané do Rumunska, kde sú vytvorené viacnárodné brigády. Toto je celkový obraz, ktorý určuje vojenskú bezpečnostnú štruktúru v regióne,” uviedol Gruško.

Ruskí predstavitelia opakovane vyjadrili znepokojenie nad činnosťou NATO v blízkosti ruských hraníc ako ďalších nepriateľských krokov. Situácia sa po apríli roku 2014 zhoršila, keď Aliancia pozastavila praktickú spoluprácu s Ruskou federáciou.

Na samite NATO v roku 2016 vo Varšave sa členské štáty bloku dohodli na posilnení svojej vojenskej prítomnosti vo východnej Európe a v pobaltskom regióne v rozmeroch, ktoré tu neboli od konca studenej vojny.  Do Estónska, Lotyšska, Litvy a Poľska boli vyslané štyri rotujúce mnohonárodné prápory.

V januári roku 2017 Aliancia nasadila do Európy masívne množstvo vojenskej techniky a ďalších 4 000 vojakov zo Spojených štátov. Vo februári 2017 uskutočnilo sedem členských štátov NATO námorné cvičenia blízko ukrajinského pobrežia v Čiernom mori.

Foto zdroj:https://www.ausa.org/articles/%E2%80%98strained%E2%80%99-army-installations-are-more-just-infrastructure

(tom)