Závislosť – guľa na nohe i na duši (3. časť)

Možno si mnohí myslia, že spoznať alkoholika je veľmi ľahké. Mal by predsa mať nekoordinovanú chôdzu, trasúce sa ruky, zapáchať. Ale tak to vždy nie je. Veľká časť z nich to dokáže dobre maskovať, ale sú náznaky, ktoré ich odhalia.

Keďže alkohol postupne preberá kontrolu nad celým životom človeka, tí, ktorí mu podľahli, majú problémy udržať všetko v poriadku. Niekedy neprídu načas do práce či na dohodnuté stretnutia, keďže sú buď pod vplyvom alkoholu alebo sa liečia z „opice“. Keďže majú strach, že sa ostatní dozvedia o ich závislosti, začnú sa izolovať od ostatných. To ešte nevedia, že práve to je jedným zo znakov, ktorí o nich prezradí, že majú problémy s alkoholom.

Každý deň znamená pre alkoholikov boj so závislosťou, čo je veľmi stresujúce. Navyše, alkohol prehlbuje depresívne stavy a stavy úzkosti. Stávajú sa z nich psychicky labilné osoby, ktoré sú veľmi emotívne. Striedanie dobrej nálady a depresie či zlosti je u nich takmer na každodennom poriadku. Problém je, že keď sú pod vplyvom alkoholu, tak im je relatívne dobre. Triezvenie im prináša ďalšiu depresiu. A tak to ide dookola.

Na oslavu, kde sa nebude piť alkohol, alkoholik určite nepríde. Keďže bez neho dlho nevydrží, môžu sa uňho dostaviť abstinenčné príznaky ako nevoľnosť, potenie či úzkosť. Mohol by byť podráždený, agresívny a mať zlú náladu. Nie je príjemné mať na spoločenskej udalosti takého človeka. Alkoholik sa prirodzene bude vyhýbať miestam, kde alkohol netečie prúdom. Paradoxom je, že naopak niektorí odmietajú akcie, kde nájdu poháriky alkoholu. Ide o tých, ktorí si plno uvedomujú svoj problém. Jednoducho sa hanbia. Preto si vypijú radšej potajomky doma.

Ak niekto cíti potrebu skrývať niečo pred svojimi blízkymi, znamená to, že si uvedomuje svoj problém, a že robí niečo zlé. Či už nájdete ukryté poháriky alebo rovno celú fľašku, práve ste odhalili alkoholika, ktorý sa hanbí sám za seba. Alkoholici sa zvyčajne nevedia ovládať. Jazda pod vplyvom alkoholu či iné nebezpečné situácie sa pre nich stanú čoraz bežnejšími. Agresivita nie je výnimkou. Aj preto často provokujú iných a zapájajú sa do bitiek. Budú stále riskovať nielen svoj život, ale i životy ostatných.

Samozrejme, varovných príznakov je viac, ale tieto spoľahlivo odhalia, že vo vašom okolí je alkoholik. A s veľkou pravdepodobnosťou potrebuje pomoc. Sám si totiž dokáže poradiť iba veľmi ťažko.

(pokračovanie)

 (bre)

Foto zdroj: http://www.healthspikes.com/wp-content/uploads/2017/03/beat-alcohol-addiction.jpeg