Zeman diskutoval s Drahošom o cenzúre, migrantoch a Rusku

V pražskom divadle Karlín sa 23. januára konala prvá spoločná debata prezidentských kandidátov, ktorí do boja o šéfa Pražského hradu postúpili v prvom kole. Účastníkmi diskusie bol súčasný český prezident Miloš Zeman a bývalý šéf Akadémie vied Jiří Drahoš.

Témami televízneho súboja boli napríklad protifajčiarsky zákon, smernica Európskej únie o držbe zbraní, obmedzovanie slobody slova, utečenci, ale aj údajné zásahy Ruska do českých volieb.

Zeman sa Drahoša opýtal, aký má postoj k tvrdému protifajčiarskemu zákonu, ktorý sa dotýka predovšetkým krčiem na vidieku, ale aj v meste. „Mám chatu na vidieku, často bývam na vidieku, stretávam sa s množstvom ľudí. Sám som nefajčiar, ale viem si predstaviť výnimky z tohto zákona, najmä pre malé obce, kde je krčma takmer jediným spoločenským centrom,“ zareagoval jeho súper.

Ohľadne smernice Európskej únie, ktorá sprísňuje podmienky držania zbraní sa český prezident vyslovil za prijatie ústavného zákona, ktorý by bol z právneho nadradený tejto smernici. Poukázal tiež na to, že v rámci nutnej obrany držanie legálnej zbrane môže zachrániť život. Česká republika nariadenie eurokratov dlhodobo kritizuje.

V súvislosti so snahami cenzurovať názory na internete Zeman uviedol, že „ľudia sú dostatočne rozumní, aby si dokázali porovnať informácie na rôznych severoch a dokázali sa rozhodnúť bez toho, aby im novinári vŕtali dieru do hlavy“.

K téme o utečeneckej otázke prezident poukázal na to, že okrem jeho súpera sa všetci politici zhodujú na tom, aby Česká republika migrantov neprijímala. Drahoš v reakcii vyhlásil, že to nie je pravda a dodal, že kvóty na prerozdeľovanie utečencov odmieta. Na Zemana naopak zaútočil otázkou, čo ako prezident robil proti tomu, aby nebolo Česko nútené kvóty prijať. Prezident mu odpovedal, že k tejto téme mal prejav v OSN.

Miloš Zeman v predvolebnej debate odmietol, že by Rusko mohlo v prebiehajúcej prezidentskej kampani zasahovať, tak ako sa o tom zmienil Jiří Drahoš, keď vyhlásil, že ruské spravodajské služby sa angažovali do minuloročných parlamentných volieb a že Moskva sa snaží ovplyvniť aj prezidentskú kampaň.

„Týmto výrokom ste urazili všetkých voličov, lebo ste z nich urobili masu manipulovanú zahraničnými rozviedkam,“ zareagoval prezident.

„Na rozdiel od vás občanov nepodceňujem,“ kontroval Drahoš.

„Bezpečnostná informačná služba oficiálne vyhlásila, že vaše tvrdenia nie sú pravdivé. Ak by to boli Rusi, asi by nám odporučili voliť komunistov, ale komunisti prepadli. Alebo ruská rozviedka odporučila voliť ANO?“ pokračoval šéf Pražského hradu.

Podľa analytikov prezidentská debata prospela Zemanovi, ktorý sa v nej prejavil ako skúsený politik a diskutujúci. Drahoš naopak pôsobil miestami nervózne.

Pripomíname, že druhé kolo volieb u našich západných susedov sa bude konať 26. a 27. januára.

Foto zdroj: https://www.lidovky.cz/hlasujte-kdo-byl-lepsi-v-duelu-na-prime-drahos-nebo-zeman-pkk-/zpravy-domov.aspx?c=A180124_103709_ln_domov_sij

(tom)