10-násobnej majsterke sveta, kulturistke Jane Purdjakovej  sa nepáčili svaly na žene

10-násobnej majsterke sveta, kulturistke Jane Purdjakovej sa nepáčili svaly na žene

Jana Purdjaková (1976) z Popradu vraj bývala v detstve najtučnejšia medzi spolužiakmi. Všetko sa zmenilo, keď mala 17 rokov. Dôvod bol jednoduchý: zapozerala sa do muža, ktorého chodievala povzbudzovať najskôr ako fanúšik. Bol ním Ľuboš Čapka, kulturista, jej neskorší tréner a celoživotná láska. Nebyť jeho, možno by sa ku kulturistike nikdy nedostala a určite by pri nej nevydržala tak dlho. „On má najväčšiu zásluhu na mojich úspechoch,“ hovorí. Paradoxne, svaly na žene sa jej nikdy nepáčili, ako už niekoľkokrát uviedla vo viacerých rozhovoroch.

Ešte v štyridsiatych rokoch minulého storočia bolo možné vidieť ženu s činkou maximálne v cirkuse. Ženy sa vyhýbali tomuto ťažkému náčiniu s obavou, aby nevyzerali ako chlapi. Rovnako muži vnímali „svalnaté ženy“  ako „mužatky“. Prvou, ktorá začala rúcať tieto mýty, bola až Američanka Abbye „Podgy“ Stockton (1917 – 2006), považovaná i za priekopníčku ženskej kulturistiky. Okrem toho, že šírila myšlienku nového idolu – fit ženy, prevádzkovala s manželom aj niekoľko posilňovní.

V bývalom Československu sa prvý domáci šampionát v tomto športe uskutočnil až v roku 1987. Víťazkou v nižšej váhovej kategórii sa stala neskoršia majsterka sveta Zuzana Kořínková. V 90. rokoch nastala zmena. Okrem pôvodnej ženskej kulturistiky sa na scéne postupne objavili kategórie fitness, body fitness či bikiny fitness a neskôr physique.

Po roku trénovania sa Jana Purdjaková zúčastnila na svojich prvých pretekoch – dorasteneckých Majstrovstvách Slovenska, kde obsadila 3. miesto. O niekoľko dní spolu s Ľubošom Čapkom vybojovali 2. miesto na Majstrovstvách Slovenska v pároch. V roku 1995 získala titul juniorskej majsterky sveta, niekoľkokrát za sebou titul majsterky Slovenska, majsterky Európy. Od roku 2001 bola až do roku 2015 členkou Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica.

Titul majsterky sveta do 55 kg vybojovala osemkrát, čím urobila rekord v počte získaných svetových prvenstiev v tejto športovej disciplíne. V roku 2009 vyhrala prvé miesto na Svetových hrách, ktoré sú olympiádou neolympijských športov. Slovenská asociácia kulturistiky, fitnes a silového trojboja ju vyhlásila za Najlepšiu športovkyňu za rok 2011.

Na Majstrovstvách sveta v Montreale v roku 2014 získala u každého rozhodcu prvé miesto v novovytvorenej kategórii physique a stala sa absolútnou víťazkou. Physique uprednostňuje štíhle svaly – laicky povedané – viac ženskosť, jemnosť, eleganciu, ladnosť a vyrysovanosť svalov, kým objem už nie je taký podstatný. Vyše dvadsať rokov na súťažnom pódiu teda zakončila takmer nedosiahnuteľným desaťnásobným titulom majsterky sveta.

Momentálne si užíva materskú dovolenku s dcérkou Annou, no na tréningy nezanevrela. Napriek tomu, že bola prvorodičkou v 40-ke, nemala nijaké komplikácie. Cvičila aj počas tehotenstva, no „už len“ s váhami 70-80% nižšími  oproti svojej norme, ba dokonca ešte dva dni pred pôrodom.

Tento šport naučil Janu Purdjakovú nikdy sa nevzdávať, bojovať až do konca, ísť si za svojím cieľom, čo sa hodí aj do života. Hoci za súťažami urobila hrubú čiaru, posilňovni ostala verná. Možno z malej Anny vyrastie ďalšia majsterka sveta v rovnakom športe, akému sa venovala aj jej mama, ktorá plánuje dcérku v budúcnosti viesť taktiež k športu.

 (kat)

Foto zdroj:youtube.com/watch?v=9pjrK07eZiQ