100-násobný majster sveta v karate Roman Volák je označovaný kvôli rýchlosti za mimozemšťana

100-násobný majster sveta v karate Roman Volák je označovaný kvôli rýchlosti za mimozemšťana

Zahraniční novinári vykrikovali s obdivom „Panebože!“ pri pohľade na neho počas súťaženia. Prekvapoval rýchlosťou, ktorou vyrážal dych, niektorí krútili hlavou, že „to nie je možné“, hovorili, že musí byť mimozemšťan, aby niečo také dokázal. Kým iní súťažiaci si trúfali na jednom šampionáte získať tri medaily, Roman Volák (1977) si odniesol aj deväť.

V čase najlepšej kondície dokázal absolvovať aj šestnásť kategórií a dvanásť z nich vyhrať, ostatní absolvovali maximálne štyri kategórie. Počas štyroch dní vystúpil aj 48-krát, čo je z hľadiska karate pre mnohých nepochopiteľné. Príťažlivý, sympatický karatista z Košíc vychováva ďalšie generácie úspešných mladých karatistov a „jeho deti“ žnú úspechy v juniorských majstrovstvách vo svete.

Všetko začalo v roku 1990, kedy sa prihlásil na kung-fu. Súťažne začínal s kontaktným kickboxom, neskôr prešiel k tradičnému karate. V rokoch 1991 a 1992 sa zúčastňoval súťaží v Čechách na Prague Open a Vienna Open v Rakúsku, v roku 1993 vyhral turnaj na Slovensku. Dlhé roky sa venoval modernému freestyle karate (tradičné karate s bojovými prvkami, akrobaciou a rýchlosťou), v ktorom zaznamenal najväčšie úspechy.

V roku 2011 bol so svojimi 68 zlatými medailami z majstrovstiev sveta ašpirantom na zápis do Guinessovej knihy rekordov. Celkovo ich v danom roku vlastnil 210. V roku 2012 sa stal prvýkrát v histórii svetovej asociácie tradičného karate WTKA absolútnym majstrom sveta. Má takmer 300 (!) cenných kovov, tento rok získal v Anglicku na Unity World Championship 2017 stý titul majstra sveta!!!

Pri Romanovi Volákovi možno povedať, že sa zrodil vzácny TALENT. Vedomosti odovzdáva svojim zverencom vo Freestyle Karate Academy (FKA), ktorú založil a kde trénuje deti a dosahuje aj cez ne ďalšie víťazstvá. Na spomenutom podujatí Unity World Chamionship 2017 sa zúčastnili aj jeho mladí zverenci z FKA v juniorských súťažiach, napríklad Nikita Hammer, Jakub Šašov, Patrik Seman, sestry Mattonové, Ema Buzinkayová, Tomáš Kormuth či Sofia Michaláková.

Už tieto deti vyrážajú dych svojím nasadením, rýchlosťou, s akou narábajú s rôznymi sečnými a bodnými zbraňami a odvážnymi karate kúskami. Z 5000 pretekárov zo 115 krajín vybojovali títo mladučkí slovenskí reprezentanti 52 medailí, z toho 30 zlatých! Aj tieto počty hovoria o perfektnej príprave pod vedením ich trénera Romana Voláka, ktorému nemožno uprieť obrovský podiel na ich úspechoch.

“Som si vedomý, že moja športová kariéra sa pomaly končí. Stará generácia odchádza a našou budúcnosťou je nová športová krv. Pri nich budem vyhrávať naďalej, ako ich hrdý tréner,” vyjadril sa Volák, ktorý je pre deti vzorom. Rodičia, ktorí chcú, aby ich deti dosahovali v karate pozoruhodné výsledky, volia pri výbere trénera práve Romana Voláka. Vyniká nielen ako športovec, ale je aj skvelý pedagóg, ktorý dokáže deti správne motivovať, povzbudiť a potiahnuť k výkonom a chuti trénovať.

Hoci je Roman Volák nevídaným talentom, nikdy nebol nominovaný na športovca roka, stránky časopisov sa neprehýbajú pod váhou informácií o ňom a jeho úspechoch, v televízii sa mihne len občas. Mohol siahnuť po Hollywoode, ale to ho nelákalo. Bolo by načase, aby sa tento čudný slovenský trend zameriavať sa len na určité športové disciplíny od loptových po „kolesové“ konečne zmenil. Mnohí naši športovci mimo spomenutých obľúbených a sledovaných športov slovenskými domácnosťami sú často oslavovaní najmä „vonku“. Nemali by byť oslavovaní predovšetkým doma?

(kat)

Foto zdroj:https://www.youtube.com/user/romanvolakchampionsh