Ministerka pôdohospodárstva Matečná: Potravín aj surovín je dostatok

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka informovala prostredníctvom sociálnej siete Facebook o dostatočných zásobách potravín i surovín. Krátkodobé výpadky niektorých produktov v prevádzkach majú súvisieť len s nadmerným nakupovaním občanov v dôsledku paniky.

Koronavírus potraviny

👉VYHLÁSENIE MINISTERKY GABRIELY MATEČNEJ K STAVU POTRAVÍN👈Priatelia, buďme hlavne ohľaduplní a zodpovední. Spoločne tak zvládneme túto náročnú situáciu.

Zveřejnil(a) Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dne Neděle 15. března 2020

„Vážení občania, v súvislosti s aktuálnou situáciou vás chcem informovať o dostatku potravín na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka úzko komunikuje s poľnohospodármi, potravinármi, aj obchodnými reťazcami.

Na základe informácií, ktoré nám ich predstavitelia priebežne poskytujú, potravín je dostatok a nie je žiadny dôvod na paniku a vytváranie nadmerných zásob potravín a surovín na ich výrobu. Dostatok potravín je na skladoch aj v maloobchode.

Máme informácie o zvýšenom nákupe chleba, ktorý spotrebitelia mrazia. Nie je na to žiaden dôvod. Výrobné kapacity sú dostatočné a vzhľadom na výrazný pokles spotreby v segmente hotelov, reštaurácií a kaviarní, máme na Slovensku dostatočné kapacity. Zásoby u producentov potravín sú naozaj dostatočné.

V sektore výroby chleba a pečiva evidujeme zásoby surovín v priemere aj na štvrťroka. Obilia na výrobu pečiva je dostatok, kapacity mlynov sú tiež dostatočné. Neevidujeme žiadne väčšie komplikácie pri výrobe ani v logistike.

Zároveň vás chcem informovať, že naši štátni potravinoví inšpektori pracujú tiež napno a kontrolujú prevádzky s potravinami. Prenos vírusu cez potraviny je však nepravdepodobný a žiadny taký prípad nebol zaznamenaný.

Vážení občania, ak zaznamenávate na pultoch nedostatok niektorého tovaru, súvisí to so zvýšeným nákupom ľudí a priebežne sú tieto potraviny dopĺňané. To, čo nám môže aktuálne ublížiť, je panika. Chcem vás preto vyzvať na zachovanie rozvahy, dodržanie pokynov hygienikov a ohľaduplnosť voči spoluobčanom nosením rúšok.“