ĽSNS bude mať jedného predsedu výboru, Kotleba ani Blaha neprešli

Oči verejnosti sa dnes počas ustanovujúcej schôdze NR SR upierali aj na voľbu predsedov parlamentných výborov. Lídri opozície totiž povedali, že kotlebovci by mohli niektoré z výborov viesť, no dopredu avizovali, že s niektorými menami budú problémy.

Ľudová strana Naše Slovensko menovala do voľby predsedov dvoch svojich kandidátov. Predseda Marian Kotleba sa uchádzal o post predsedu Výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva, no hlasovalo za neho len 47 poslancov. Ďalším kandidátom bol podpredseda strany Martin Beluský. Ten bol s 75 hlasmi zvolený za predsedu Výboru NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu.

Problémy boli aj s voľbou Ľuboša Blahu (Smer-SD) na post predsedu výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. V hlasovaní získal len 55 hlasov a predsedom výboru sa teda nestal.

„Každý poslanec bude vždy hlasovať v súlade so svojím svedomím. Ja určite za pána Blahu, obdivovateľa režimov, ktoré utláčali druhých ľudí, nebudem hlasovať,“ povedal médiám dezignovaný premiér Igor Matovič.