Parlament začal rokovať o programovom vyhlásení vlády

Poslanci NR SR začali na dnešnej schôdzi rokovať o Programovom vyhlásení vlády.

V rámci šiestej schôdze parlamentu sa bude plénum venovať ôsmim vládnym návrhom zákonov s opatreniami z dielne viacerých rezortov na riešenie situácie vyvolanej šírením koronavírusu. Poslanci by mali počas tejto schôdze zároveň voliť aj troch členov Súdnej rady, predsedu Štátnej komisie pre voľby a zopakujú aj voľbu predsedu osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Vláda SR doručila na rokovanie aktuálnej schôdze NR SR svoje Programové vyhlásenie, ktoré poslancom už dnes prednesie predseda vlády Igor Matovič. Ide o ústavný postup, v rámci ktorého vymenovaná vláda formálne žiada Národnú radu SR o vyslovenie dôvery. V programe šiestej schôdze parlamentu, ktorú zvolal predseda NR SR Boris Kollár, je zaradených osem vládnych návrhov zákonov. Tie by mali poslanci prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní vzhľadom na pokračujúcu krízovú situáciu. Ide o tri návrhy z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny. Poslanci sa budú taktiež venovať aj doručeným návrhom rezortu dopravy a agrorezortu. Ministerka spravodlivosti na tejto schôdzi prednesie ďalšie návrhy opatrení v justícii pripravené v súvislosti so šírením choroby COVID-19. Taktiež aj ďalšie doručené návrhy rezortov školstva a financií reagujú pripravenými zmenami na pomoc školám a podnikateľom vzhľadom na vzniknuté komplikácie spôsobené pandémiou. Postup pri prerokúvaní všetkých doručených vládnych návrhov bude obdobný ako na predošlých schôdzach. Po prerokovaní a odhlasovaní zákonov v prvom čítaní sa schôdza preruší na rokovanie výborov. Pokračovať v schôdzi bude plénum v stredu o 10. hodine rokovaním o vládnych návrhoch zákonov v druhom čítaní. Po ich odhlasovaní poslanci pristúpia k rozprave o Programovom vyhlásení vlády.

V stredu 22. apríla po popoludňajšom hlasovaní sú naplánované tri personálne voľby. Poslanci budú voliť troch členov Súdnej rady, ktorým zaniká funkcia. Zároveň sa uskutoční aj voľba predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán spolu s opakovanou tajnou voľbou predsedu osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Do programu šiestej schôdze je zaradený aj návrh uznesenia národnej rady k určeniu výborov národnej rady na plnenie úloh vyplývajúcich z príslušných zákonov.

Poslanci sa na dnešnom poslaneckom grémiu dohodli, že dnes budú rokovať maximálne do 20.hodiny. V prípade ak si prvé čítania nestihnú odhlasovať dnes, urobia tak zajtra ráno. Takisto sa dohodli, že pred každým hlasovaním bude desať minútová prestávka.

Zdroj nrsr.sk